Kamery live
prognoza pogody

Kto na burmistrza?

Według Państwowej Komisji Wyborczej, tegoroczne wybory samorządowe powinny się odbyć między 17 października a 9 listopada. Dokładną datę, po 16 lipca, wyznaczy premier Mateusz Morawiecki. Wtedy też oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza. Obecne kadencje prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich kończą się z dniem 16 listopada 2018 roku.

Kto na burmistrza?

Choć kampania wyborcza oficjalnie jeszcze się nie rozpoczęła, od pewnego czasu na ustach nowotarżan pojawiają się nazwiska potencjalnych kandydatów na stanowisko burmistrza Nowego Targu. Staraliśmy się wstępnie podpytać ich o to, na ile krążące pogłoski są prawdziwe. Sami “kandydaci” niechętnie zdradzają jednak swoje zamiary. Chęć kandydowania potwierdziła, póki co, jedynie dwójka: obecny burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz radny PiS Paweł Liszka

Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski, zapytany ponad miesiąc temu o to, czy zamierza ubiegać się o stołek burmistrza, zaskoczony i nieco zmieszany odpowiedział: “To za wcześnie”. W ostatnich dwóch tygodniach, proszony kilkakrotnie (mailowo, telefonicznie, osobiście) o udzielenie informacji odnośnie powodów opuszczenia klubu radnych “Nasze Miasto” – chcieliśmy dowiedzieć się, czy może mieć to związek z ewentualnymi planami wyborczymi – obiecał, że się skontaktuje, jednak na razie nie doczekaliśmy się odpowiedzi.

Wśród potencjalnych kandydatów pojawia się też nazwisko Krzysztofa Kurandy, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Targu, on jednak dementuje te informacje. Pytany czy zamierza kandydować, odpowiedział: “Niekoniecznie”. Radny powiatu nowotarskiego i prywatny przedsiębiorca Michał Glonek natomiast “nie zaprzecza”, ale nic więcej powiedzieć nie chciał.

Radny Paweł Liszka – ubiegający się o stanowisko burmistrza również w poprzednich wyborach samorządowych – potwierdził chęć kandydowania już w marcu br., kiedy spotkaliśmy go w  biurze poselskim Anny Paluch podczas pamiętnej konferencji prasowej z wiceministrem sportu Jarosławem Stawiarskim. Był już niemal gotowy, by potwierdzić wstępnie przed kamerą, jednak do rozmowy włączyła się posłanka Anna Paluch i wspólnie zgodzili się, że rozsądniej będzie poczekać, aż klub PiS oficjalnie ogłosi listy. “To już niedługo” – zapowiadała wówczas pani poseł. 

Z obecnym burmistrzem Nowego Targu Grzegorzem Watychą, rozmawialiśmy w tej sprawie na początku maja. Potwierdził, ze w najbliższych wyborach będzie ponownie ubiegał się o stanowisko burmistrza:

-Chciałbym móc przez kolejną kadencję rozwinąć to, co zostało zainicjowane w ostatnich latach, plany i projekty, które zostały przygotowane i złożone. One są rozpisane na parę lat i będę zabiegał o to, aby mieszkańcy dali mi szansę je zrealizować – mówił.

O swoje plany związane ze zbliżającymi się wyborami zapytaliśmy też telefonicznie byłego burmistrza Nowego Targu, Marka Fryźlewicza:

-Dziękuję za zainteresowanie, ale ja jestem osobą prywatną i nie odpowiadam na takie pytania. Wszystko w swoim czasie – odpowiedział krótko, i szybko, ale uprzejmie zakończył rozmowę. 

Oficjalnie kampania wyborcza rozpocznie się mniej więcej za miesiąc. Premier Mateusz Morawiecki powinien podjąć decyzję między 16 lipca, a 16 sierpnia. Zgodnie z kodeksem wyborczym, ma to bowiem nastąpić: “nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę tych wyborów wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad.” Obecne kadencje prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich kończą się natomiast z dniem 16 listopada 2018 roku. Oficjalnie, kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia o zarządzeniu wyborów, a kończy – na 24 godziny przed dniem głosowania.

Nowotarżanie po raz pierwszy będą wybierać radnych i burmistrza nie na 4, a na 5 lat. Począwszy od tegorocznych wyborów, w życie wchodzi też dwukadencyjność – prezydentowie miast, burmistrzowie i wójtowie będą mogli zajmować swoje stanowiska jedynie przez dwie kadencje. 

/os

os 21.06.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

3 komentarze
Bodzio 21:17 25.08.2018

Tylko Grzegorz Watycha . Prawdziwy fachowiec i człowiek z klasą.

*ANONIM* 13:02 30.06.2018

Tylko nie Rajski

Litości 08:56 24.06.2018

Nie No Rajski na burmistrza ? To jakiś żart mam nadzieje ...

Zobacz również