Kamery live
prognoza pogody

Koronawirus: profilaktyczne badania także w ZOL-ach i hospicjach

4 maja 2020 14:56

Decyzją wojewody małopolskiego Piotra Ćwika projekt profilaktycznych badań pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2 u pracowników DPS-ów zostanie od tego tygodnia poszerzony o testy w małopolskich zakładach opiekuńczo-leczniczych i hospicjach. Badania profilaktyczne w DPS-ach, ZOL-ach i hospicjach w Małopolsce wykonywane będą przez dwie wojskowe karetki wymazowe i personel medyczny 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Koronawirus: profilaktyczne badania także w ZOL-ach i hospicjach

W Małopolsce funkcjonują 93 DPS-y, w których pracuje ponad 6000 osób. ZOL-i i hospicjów, prowadzonych w formie stacjonarnej, jest 59, a pracuje w nich blisko 3000 osób.

30 kwietnia wojewoda Piotr Ćwik podpisał wniosek do dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Krzysztofa Goncerza o przeznaczenie na ten cel kolejnej wojskowej karetki wymazowej wraz z zespołem. Tym samym badania profilaktyczne w DPS-ach, ZOL-ach i hospicjach w Małopolsce wykonywane będą przez dwie wojskowe karetki wymazowe.

-Wymazy pobierane są przez zespół, w skład którego wchodzą ratownik medyczny, kierowca oraz osoba asystująca – mówi chor. Henryk WIERTEK, specjalista Grupy Zabezpieczenia Medycznego 11 MBOT – Dziennie wykonujmy około 50 wymazów osobom przebywającym w kwarantannie i około 100 wymazów pracownikom DPS. Wymazy realizowane są przez siedem dni w tygodniu – dodaje.

Wymazy w DPS-ach są pobierane w pierwszej kolejności od pracowników placówek z tych powiatów, w których jest najwięcej zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Kolejny zespół wymazowy zostanie najpierw przeszkolony przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie. Wymazy pobierać będzie personel medyczny 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, a badania wykona  laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Całość projektu koordynuje Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w zakresie DPS-ów i Wydział Zdrowia w zakresie ZOL-i i hospicjów.

-Jednocześnie wystosowaliśmy do starostów pismo informujące o możliwości przeprowadzenia u pracowników DPS-ów badań pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2 poza ustalonym harmonogramem pod warunkiem wprowadzenia w danej placówce zmianowego systemu pracy (np. 2 zespoły w cyklu 7- lub 14-dniowym) oraz samodzielnego pobrania i dostarczenia wymazów do Szpitala Uniwersyteckiego – informuje biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Wojskowa karetka wymazowa odwiedziła w pierwszej kolejności DPS-y w powiatach: wielickim, brzeskim, myślenickim i limanowskim. Badania przebiegają bardzo sprawnie – średnio dziennie udaje się pobrać ponad 100 wymazów! Bilans pierwszych dni badań pracowników domów pomocy społecznej (stan na dzień 1 maja 2020) to 12 DPS-ów i 421 testów. Co najważniejsze: wszystkie dotychczas uzyskane wyniki są negatywne. Kolejne badania w toku.

-Brygada utrzymuje w stałej gotowości do działania Zespół Interwencji Kryzysowych uruchamiany w przypadku zakłócenia funkcjonowania DPS – mówi Zastępca Dowódcy Brygady ppłk Jerzy KLOCEK – Liczymy się także z potrzebą wsparcia Straży Pożarnej w przypadku powstania zagrożenia pożarowego na terenie Małopolski – dodaje.

źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

fot. 11 Małopolska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej i MUW w Krakowie

W powiatowych DPS-ach – szczęśliwie bez zakażeń

os 04.05.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również