transmisja na żywo:
TatrySki Podhale Nowy Targ - GKS Tychy
Zapraszamy już w czwartek 21 marca 2019r. od godz. 17:40 !
oglądaj na żywo
nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Kopciuchy z naklejkami

W związku z rozpoczęciem się sezonu grzewczego, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM rozpoczął kontrole i akcję informacyjną dotyczącą prawidłowego ogrzewania budynków. Jednym z działań podejmowanych podczas kontroli nieruchomości jest naklejanie na kotły naklejek informacyjnych z obowiązkowym terminem wymiany kotła do końca 2022 roku. 

Termin wymiany „kopciuchów” wynika z zapisów tzw. uchwały antysmogowej dla Województwa Małopolskiego. Miasto już teraz postanowiło przypomnieć użytkownikom o konieczności obowiązkowej wymiany kotłów niespełniających żadnych norm emisyjnych, do końca 2022 roku. 

-Chodzi o to, ażeby każdemu posiadaczowi takiego kotła unaocznić, że urządzenie należy wymienić – mówił przy okazji sprawozdania z działalności, burmistrz Grzegorz Watycha

Obowiązująca od 1 lipca 2017 roku, małopolska uchwała antysmogowa,  wyznaczyła dość długie okresy przejściowe dla obecnie użytkowanych kotłów na węgiel i drewno.

Wchodzi w życie uchwała antysmogowa dla Małopolski

Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Obecnie, nadal istnieje możliwość skorzystania za pośrednictwem gmin z programów dofinansowania np. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego lub WFOŚiGW w Krakowie. W przyszłości, po zakończeniu programów dofinansowania, użytkownicy będą zobowiązani wymienić je już we własnym zakresie.

Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają 3 lub 4 klasę. Mieszkańcy mają dłuższy czas na ich wymianę, niż żywotność tych kotłów, która w praktyce szacowana jest na 8-10 lat. Kotły spełniające wymagania klasy 5, które są już eksploatowane lub zostały zainstalowane do końca czerwca 2017 roku będą mogły być użytkowane do końca swojej żywotności.

/os

2 1

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna