Konstytucja 3 Maja – świętowanie w stolicy Pienin
Uroczyście, pomimo deszczu, mieszkańcy Krościenka nad Dunajcem świętowali 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była uroczysta msza święta w kościele pw. Dobrego Pasterza, uroczysty przemarsz na Rynek stolicy Pienin oraz okolicznościowe przemówienia.
O wyjątkowości Konstytucji 3 Maja, ustawie regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jej wpływie na dalsze dzieje w historii Polski mówiła poseł na sejm RP Anna Paluch, prywatnie mieszkanka stolicy Pienin.
– W polskiej tradycji 3 maja jest dniem radosnego świętowania – mówił wójt Jan Dyda, przypominając pierwszą w Europie konstytucję, a drugą na świecie, po amerykańskiej z 1787 roku. – Na przekór tragicznemu położeniu w jakim znajdowała się Rzeczpospolita u schyłku XVIII wieku wierzono, że ten zbiorowy wysiłek może doprowadzić do odrodzenia państwa i dać impuls dla kolejnych pokoleń Polaków dążących do niepodległości – mówił wójt, podkreślając, że konstytucja majowa była najważniejszym aktem prawnym regulującym zasady funkcjonowania państwa: kompetencje władz, wolności obywateli. Wprowadzała ona bowiem trójpodział władzy, przyjmowała chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego, przyznawała prawa mieszczanom, znosiła wolną elekcję i liberum veto, ograniczając przywileje szlachty. Wójt podkreślił, że nasza Konstytucja była określana, jako „bezkrwawa rewolucja”. Ustawa 3 Maja otrzymała znak Dziedzictwa Europejskiego, a jej rękopis został wpisany na Polską Listę Krajową jako Program UNESCO „Pamięć świata”.
Wójt Jan Dyda zwrócił uwagę, że Konstytucja 3 Maja miała być podwaliną, na której miała się odrodzić suwerenna Polska. Była ona też projektem odbudowania i ratunku Państwa przed nadciągającym upadkiem, gdy trzy sąsiednie mocarstwa, w tym szczególnie Rosja dążyły do likwidacji Rzeczpospolitej. – Dzisiaj stoimy w obliczu zagrożenia ze strony Rosji dla Polski, Europy i świata. W obliczu aktualnych wydarzeń Trzeciomajowa Konstytucja jest symbolem nie tylko dumy i wdzięczności, ale zobowiązuje każdego z nas do obrony wolności i nowoczesności naszego Państwa.
Głos zabrał także prezes Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Gminy Krościenko nad Dunajcem druh Piotr Ciężkowski. Ważnym elementem obchodów było wciągniecie na maszt polskiej biało – czerwonej flagi.
mat. nadesłany
Komentarze