Kamery live
prognoza pogody

Koncert, jakiego jeszcze nie było

21 kwietnia 2023 09:27
Wyciszenie Włącz dźwięk

W hotelu Ibis w Nowym Targu odbył się końcem marca nadzwyczajny koncert gitarowy w wykonaniu wirtuoza instrumentu Mateusza Kowalskiego. Organizatorem koncertu było powstałe dwa lata temu Towarzystwo Muzyczne Podhala. Poniżej – fragment nagrania.

Mateusz Kowalski artysta z bardzo dojrzałą osobowością, pomimo swojego młodego wieku. Jest zwycięzcą wielu prestiżowych konkursów muzycznych organizowanych na świecie. Koncertował w wielu salach świata jak Shanghai Grand Theatre, Nowy Jork, Los Angeles, Paryż, Londyn czy Budapeszt.

Występ artysty w Nowym Targu był szczególnie ważny z tego powodu, że w programie, oprócz kompozycji Bacha, usłyszeliśmy wyłącznie utwory polskich kompozytorów: trzy mazurki F. Chopina przeniesione na gitarę; Fantazję op. 48 F. Horeckiego oraz wariacje Jana N. Bobrowicza. Najbardziej wyjątkowym punktem programu były jednak dzieła kompozytora, który żyje i tworzy muzykę na Podhalu – znanego nauczyciela gitary, Andrzeja Krauzowicza. Artysta wykonał sześć jego kompozycji: cztery mazurki oraz dwa oberki.

W trakcie trwania wydarzenia doszło także do niezwykłego spotkania artysty wirtuoza oraz kompozytora wykonywanych przez niego dzieł. Mateusz Kowalski jako jedyny z koncertujących w Polsce artystów podjął się zadania, aby opanować tak trudne utwory jakimi są mazurki i oberki pisane w XXI wieku, na tak skromny, jeśli chodzi o możliwości, instrument, jakim jest gitara klasyczna, mająca przecież tylko sześć strun.

Niemałym wyzwaniem była możliwość wykonania utworów w obecności samego autora, również grającego na tym instrumencie. Jak twierdzą znawcy, gra przed kompozytorem to zawsze najtrudniejsze wyzwanie dla artysty muzyka. To tak, jakby ktoś grał przed Chopinem jego własne utwory.

Taka sytuacja w historii muzyki zdarza się niezwykle rzadko. Szczęśliwie, w tym przypadku interpretacje dzieł wykonane przez artystę zostały zaakceptowane przez samego autora.

Mateusz Kowalski z tak intensywnie rozwijającą się karierą, może pokazać światu wielkie dzieła pisane współcześnie na tak cudowny instrument jakim jest gitara. To bowiem ogromnie wzbogaci artystycznie program jego koncertów. Był to pierwszy koncert otwierający działalność Towarzystwa Muzycznego Podhala, naszego miasta i regionu. Jeżeli towarzystwo będzie miało wsparcie obywatelskie to należy się spodziewać kolejnych wspaniałych koncertów i wrażeń. Na finale słuchacze wykonali stojącą owację. Obecnych na koncercie było około 130 osób nie licząc dzieci, co świadczy o muzykalnych mieszkańcach naszego miasta oraz regionu – podsumowuje Tomasz Modranaka, prezes Towarzystwa Muzycznego Podhala.

Koncert wybitnego artysty, solisty zorganizował zarząd Towarzystwa przy pomocy lokalnych sponsorów.

mat. nadesłane

red. os

os 21.04.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również