Kamery live
prognoza pogody

Komu zawiniła tablica przy Kopcu…

10 marca 2021 18:40

NOWY TARG. Nowotarska policja wszczęła postępowanie w sprawie o wykroczenie – chodzi o akt wandalizmu, jakim jest zniszczenie tablicy informacyjnej (w językach polskim i angielskim) przy Kopcu Wolności.

Komu zawiniła tablica przy Kopcu…

Tablica z informacją, której autorem i jest Tadeusz Morawa junior, była pierwotnie częścią plenerowej historycznej ekspozycji przed ratuszem i tam też – mimo monitoringu obejmującego rynek – została zniszczona. Miejski Ośrodek Kultury, który finansował przygotowanie wystawy, odtworzył uszkodzoną tablicę z pleksy, po czym została ona umieszczona w miejscu, jakie opisuje, czyli przy Kopcu Wolności.

Niedawno – między 21. lutego a 1. marca, czyli przed Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych – jakiś wandal zniszczył ją ponownie, roztrzaskując lewy róg. Nie wygląda to na rzut kamieniem, bo ten musiałby spowodować charakterystyczne pęknięcia tworzywa. Stało się to w miejscu dość ruchliwym, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu lodowiska, ścieżki rowerowej i wejścia na kładkę przez Czarny Dunajec.

– Najpierw musieliśmy ustalić właściciela tablicy, a po dokonaniu zgłoszenia przez MOK – wszczęliśmy postępowanie w sprawie o wykroczenie – informuje asp. Dorota Garbacz, oficer prasowy nowotarskiej KPP. – Szkoda szacowana jest na ok. 400 zł. Na pewno będziemy badać zapisy monitoringu na Miejskiej Hali Lodowej.

To oczywiście tylko wartość materialna, bo naruszoną cześć  historycznego miejsca oszacować trudniej. W maju tego roku odtworzony po rozburzeniu przy budowie obwałowania nowotarski Kopiec Wolności będzie świętował swoje 110-lecie.

Ale być może ktoś we wskazanych dniach był w tym miejscu świadkiem czegoś, co ułatwi wykrycie sprawcy. Policja będzie wdzięczna za kontakt.  

(asz)

 

Anna Szopińska 10.03.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również