Kamery live
prognoza pogody

Kolejny wykład rektorski – o sportowym fenomenie żydowskiej społeczności przed II wojną

18 kwietnia 2023 06:10

NOWY TARG. Pod patronatem krakowskiego Kuratorium Oświaty, Powiatu Nowotarskiego i Miasta Nowy Targ odbył się kolejny z cyklu wykładów rektorskich w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej, gromadząc i przedstawicieli studenckiej społeczności i za każdym razem coraz większą liczbę słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem mieli oni przyjemność uczestniczyć w multimedialnej prelekcji prof. Łukasza Sroki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Kolejny wykład rektorski – o sportowym fenomenie żydowskiej społeczności przed II wojną

Specjalnie dla tego audytorium przyjechał on z wykładem „Żydzi na Podhalu przed II wojną światową. Bogactwo tradycji w otchłani niepamięci”. Mimo, że stereotypowe wyobrażenia nasuwają nam obraz chasyda jako reprezentatywny dla przedwojennej społeczności żydowskiej, w rzeczywistości była ona bardzo zróżnicowana – zarówno pod względem zamożności, religijności, jak i stopnia zasymilowania. Nie brakowało w niej zamożnych kupców, adwokatów, lekarzy, artystów, przedstawicieli branży turystycznej. A w latach przedwojennych ożywienie sportowe – na wzór polskich drużyn sokolich – stało się mocnym impulsem odrodzenia narodowego Żydów.

 – Zakopane, Nowy Targ, cały region Podhala to ważna kolebka sportu żydowskiego w Polsce i na świecie – mówił historyk. – Tutaj doszło do pierwszej w erze nowożytnej zimowej Makabiady w 1933 roku. Tutaj rozgrywano wiele zawodów, tutaj odbywały się też obozy sportowe, szkoleniowe, kolonie wakacyjne. Niewątpliwie ta karta w dziejach relacji polsko-żydowskich należy do najbardziej optymistycznych – tych, do których możemy się odwoływać, budując pozytywne relacje czy w ogóle całokształt relacji polsko-żydowskich także współcześnie.

Już w 1929 roku oddziały Makkabi, związku sportowego biorącego nazwę od dzielnego rodu kapłańskiego z Judei, który w II wieku p.n.e., powstając przeciwko greckiemu panowaniu, wywalczył Izraelitom niepodległe państwo – działały m.in. w Nowym Targu, Zakopanem, Czarnym Dunajcu, Rabce, Krynicy i Nowym Sączu. W Zakopanem organizowane były narciarskie obozy szkoleniowe oraz obozy dla instruktorów i instruktorek narciarstwa. Zakopane i Krynica mogły się też poszczycić stacjami turystycznymi. Takie usportowienie żydowskiej nacji przełożyło się na spektakularne sukcesy. Podczas pierwszej Olimpiady Machabejskiej w Tel Awiwie 66-osobowa reprezentacja Polski odniosła zwycięstwo drużynowe, plasując się przed ekipami m.in. Austrii i Stanów Zjednoczonych. Co więcej – sportowy rozkwit i wychowanie dla sportu, obejmujące młodzież również z uboższych rodzin, stało się dobrym wzorcem solidaryzmu społecznego.

Ciekawostkową niespodziankę wykładowca zachował na koniec, prezentując słuchaczom zachowane fragmenty filmów z pierwszej Makabiady i  z otwarcia schroniska Warsz w Dolinie Chochołowskiej, z udziałem prezydenta II Rzeczypospolitej – Ignacego Mościckiego.   

(asz)

 

Anna Szopińska 18.04.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również