PILNE
Kamery live
prognoza pogody

“Kochana Stefanio, Drogi Jerzyku… Moc pozdrowień z Miasta i świata na pocztówkach z kolekcji Muzeum Podhalańskiego i Moniki Jędrol”

16 lipca 2020 21:42
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zaprasza do zwiedzania nowej wystawy czasowej pt. “Kochana Stefanio, Drogi Jerzyku… Moc pozdrowień z Miasta i świata na pocztówkach z kolekcji Muzeum Podhalańskiego i Moniki Jędrol.” Druki ulotne z kolekcji Muzeum Podhalańskiego z cyklu PODHALAŃSKIE AKCYDENSY II. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia. 

NOWA WYSTAWA CZASOWA W MUZEUM PODHALAŃSKIM

LIPIEC – SIERPIEŃ 2020

KOCHANA STEFANIO, DROGI JEZRZYKU… MOC POZDROWIEŃ Z HISTORII MIASTA NA POCZTÓKACH Z KOLEKCJI MUZEUM PODHALAŃSKIEGO I MONIKI JĘDROL

Druki ulotne z kolekcji Muzeum Podhalańskiego z cyklu „Podhalańskie Akcydensy II”

Już od 13 lipca 2020 r. w Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu można zobaczyć nową wystawę czasową pt. Kochana Stefanio, Drogi Jerzyku… Moc pozdrowień z historii miasta i świata na pocztówkach z kolekcji Muzeum Podhalańskiego i Moniki Jędrol.

Wystawa stanowi II część cyklu „Podhalańskie Akcydensy”, w którym prezentowane są Pocztówki z kolekcji Muzeum Podhalańskiego. To grupa akcydensów datowana na XIX i XX w. Są to pocztówki przekazywane przede wszystkim przez mieszkańców Nowego Targu, na których odnaleźć można treści zawierające zwykłe pozdrowienia, rodzinne wiadomości, życzenia świąteczne czy imieninowe, korespondencję służbową a także reklamacje.

Wśród pocztówek możemy odnaleźć wszystkie ich rodzaje, zaczynając od kart korespondencyjnych poprzez całostki czyli pierwsze karty pocztowe z nadrukowanym znaczkiem pocztowym. Kolejne z nich to karty okolicznościowe, świąteczne, imieninowe oraz widokówki.

Całą kolekcję uzupełniają widokówki przedstawiające Nowy Targ ze zbiorów nowotarżanina Pana Wojciecha Malinowskiego, na których możemy rozpoznać wiele ciekawych miejsc i krajobrazów naszego miasta.

Adam Łada Cybulski napisał kiedyś: “Gdyby zaginęły wszystkie biblioteki, wszystkie galerye, wszystkie źródła, z których przyszłość czerpać kiedyś będzie mogła znajomość naszych czasów, a zachowały się trafem tylko ilustrowane karty pocztowe w tych czasach wydane – wystarczyłyby one zupełnie do odtworzenia dziejów naszej z końca XIX a początków XX w. europejskiej cywilizacji”

Odwiedź Muzeum Podhalańskie by przekonać się samemu jak wiele informacji z dziejów Nowego Targu i świata odnajdziesz na prezentowanych kolekcjach.

Muzeum Podhalańskie

e-mail: [email protected]

Rynek 1, Nowy Targ

os 16.07.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również