Kamery live
prognoza pogody

Kluszkowce świętowały podwójnie

23 lipca 2017 16:54

Od uroczystej Mszy św. w pięknych okolicznościach przyrody - przy plenerowym ołtarzu w Wąwozie Papieskim pod górą Wdżar w Kluszkowcach - rozpoczęły się obchody 20-lecia istnienia tamtejszego oddziału Związku Podhalan. Prócz uroczystości rocznicowych, wieś obchodziła też w dniu dzisiejszym coroczny Dzień Kluszkowiec.

Kluszkowce świętowały podwójnie

Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od przemarszu pocztów sztandarowych przy dźwiękach góralskiej muzyki wzdłuż wąwozu, wiodącego pod górkę aż do Ołtarza Papieskiego usytuowanego przy Szlaku Papieskim pośród andezytowych skał góry Wdżar.

W tej wyjątkowej Eucharystii uczestniczył prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień, wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach, jak również jego poprzednik, obecny wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek, licznie zgromadzeni mieszkańcy i turyści. Wśród przedstawicieli związkowych, był obecny specjalny gość z koła Kluszkowce Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Mszę koncelebrował ojciec Jacek Pawlikowski, niegdysiejszy proboszcz miejscowej parafii, z którym lokalny oddział związku intensywnie współpracował. Oprawę muzyczną zapewnił zespół góralski Lubań i chór parafialny “Kluszkowce”. 

Uroczystości miały swoją kontynuację w “Gospodzie pod Wulkanem”, gdzie tytułem Zasłużonego Członka Związku Podhalan uhonorowano Bolesława Bednarczyka – założyciela i wieloletniego prezesa (obecnie pełniącego funkcję wiceprezesa) oddziału Związku Podhalan w Kluszkowcach. 

Jednym z głównych organizatorów uroczystości był emerytowany płk. Jerzy Sosna – wieloletni członek Związku Podhalan w Kluszkowcach, aktywny społecznik, z pochodzenia Ślązak, a z zamiłowania rzeźbiarz. Wręczył Bolesławowi Bednarczykowi płaskorzeźbę swojego autorstwa w dowód wdzięczności za namówienie go przed laty do wstąpienia w szeregi Związku. 

Uroczystości zbiegły się też w czasie z organizowanym w centrum wsi – przy Szkole Podstawowej, corocznym Dniem Kluszkowiec, a udział w imprezie można było potraktować jako swego rodzaju poprawiny po uroczystościach rocznicowych Związku. 

Wąwóz Papieski w Kluszkowcach to unikatowe i jedyne w Polsce takie miejsce poświęcone pamięci Jana Pawła II. 9 lipca 1978 r. Kardynał Wojtyła odprawił na polanie przed wejściem do wąwozu Mszę św. podczas oazowych Dni Skupienia Ruchu Światło – Życie. W 33. rocznicę tego wydarzenia, 21 sierpnia 2011 roku przy ołtarzu polowym w grocie u wejścia do wąwozu została odprawiona uroczysta Eucharystia, podczas której kapłani poświęcili edukacyjno-przyrodnicze ścieżki papieskie.

W dniu 19 sierpnia 2007 r. w ramach jubileuszu 700-lecia lokacji wioski w wąwozie skalnym poświęcono obelisk z Krzyżem i został otwarty szlak papieski biegnący z góry Lubań poprzez Wdżar do Czorsztyna. Fundacja Szlaki Papieskie ofiarowała sadzonkę dębu ku uczczeniu wielkiego pontyfikatu i kamień z Zakrzówka ze słynnego kamieniołomu „Solvay”, gdzie podczas okupacji pracował młody Karol Wojtyła.

Trasa ścieżki przebiega po wyrobisku dawnego kamieniołomu poczynając od miejsca zwanego ”Ołtarzem papieskim”, a kończąc na szczycie góry Wdżar. Na trasie znajduje się 14 tablic przystankowych, na których umieszczono informacje przyrodniczo-historyczne wraz z fotografiami. Całą ścieżkę można przebyć w około 30 min. Trasa ma długość około 600 m, a różnica w wysokości n.p.m. od pierwszego przystanku do szczytu wynosi w przybliżeniu 120 m.

źródło: http://www.janpawel2.pl

NT24TV 23.07.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również