Kamery live
prognoza pogody

Kiedy magistrala Szaflary – Nowy Targ? Gra o ok. 80 milionów

12 kwietnia 2023 22:01

PODHALE. Za kilka dni ruszy drążenie najgłębszego w świecie otworu geotermalnego. Prace przy odwiercie na terenie Szaflar zajmą cały bieżący rok. To czas, by Podhale – na czele z Nowym Targiem – przygotowało się do odbioru ciepła z wnętrza ziemi.

Kiedy magistrala Szaflary – Nowy Targ? Gra o ok. 80 milionów

– Miasto jest cały czas na etapie poszukiwania źródeł finansowania dla budowy magistrali geotermalnej – mówi burmistrz Grzegorz Watycha. – Mamy dokumentację projektową, jest pozwolenie na budowę. Teraz rozmawiamy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozpatrujemy również inne możliwości zdobycia dofinansowania, bo budowa całej magistrali – od Bańskiej do kotłowni przy ul. Szaflarskiej – to bardzo duży koszt: może i 80 milionów zł.    

O cenie wykonania decydować będzie oczywiście sytuacja na rynku budowlanym, który na razie jest mocno niestabilny.

 – Teraz byłby dobry moment, ale jeszcze nie mamy pieniędzy na przystąpienie do budowy magistrali – dodaje gospodarz miasta. – Szansą, której upatrujemy wspólnie z gminą Szaflary, jest kolejna edycja Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” – czekamy na informację od premiera Mateusza Morawieckiego: czy przy okazji uruchomienia wierceń w Szaflarach ogłosi termin naboru wniosków. Chcielibyśmy wtedy złożyć dwa wnioski: na magistralę przesyłową do Nowego Targu i na odcinek w Szaflarach. Chodzi o wspólny montaż finansowy, żeby ta magistrala mogła powstać, ponieważ doprowadzenie ciepła geotermalnego do Nowego Targu jest dla nas priorytetem, a równocześnie Szaflary chcą rozbudowywać sieć ciepłowniczą na swoim terenie.

Stawką w tej grze jej poprawa jakości powietrza dzięki nośnikowi energii, którego nie trzeba importować ani śledzić wahań jego cen na światowych rynkach. Po dość długim czasie wierceń, badań i prób, wykonanie magistrali przesyłowych musi mieć oczywiście swoją chronologię. Tym bardziej, że da ono szansę na wykorzystanie tzw. ciepła resztkowego.

– Samo wykonanie magistrali geotermalnej – nawet bez tego najgłębszego odwiertu  już pozwoliłoby zasilić Nowy Targ ciepłem z głębi ziemi, ponieważ mamy MPEC, mamy sieć ciepłowniczą i pewne nadwyżki ciepła, które dzisiaj Geotermia Podhalańska posiada, już można by skierować do Nowego Targu – prognozuje burmistrz. – Ale wszystko zależy od tego, czy pozyskamy środki. Natomiast pełne zasilenie Nowego Targu czy budowa sieci na terenie gminy Szaflary, na odcinku między Bańska Niżną a Nowym Targiem, będzie już wymagało innego źródła, czyli uruchomienia kolejnego odwiertu. Trudno mi jednak powiedzieć o terminach. Gdyby dzisiaj udało się pozyskać dofinansowanie, to myślę, że do dwóch lat mielibyśmy już w mieście ciepło geotermalne – może nie w stu procentach pokrywające zapotrzebowanie, ale w ramach mixu energetycznego można by część ciepła produkować z geotermii, a część – w ramach kogeneracji – z gazu.

Kocioł węglowy byłby wtedy uruchamiany jedynie w przypadku większych mrozów, jako źródło szczytowe.

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

Anna Szopińska 12.04.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również