Kamery live
prognoza pogody

Katyń czeka na swoją Norymbergę. Upamiętnienie bolesnych rocznic na rynku

NOWY TARG. 10 kwietnia to data, która w narodowej świadomości łączy stalinowską zbrodnię z katastrofą pod Smoleńskiem. 84 lata po zbrodni katyńskiej i 14 lat po katastrofie ofiary tych bolesnych wydarzeń zostały upamiętnione na rynku, przed ratuszem.

 

Katyń czeka na swoją Norymbergę. Upamiętnienie bolesnych rocznic na rynku

Organizowały to wydarzenie Nowotarska Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” oraz Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika. Udział brali uczniowie szkół i władze powiatu. Młodzież z „dwójki”, pod kierunkiem swoich nauczycielek  przygotowała spektakl „Katyń – pamiętamy”, zapraszając do refleksji nad skutkami sowieckiej agresji, która nastąpiła 17 września 1939 roku i której kolejną odsłoną było zamordowanie w Katyniu, Kalininie, Charkowie 22 tysięcy polskich oficerów, pograniczników, urzędników, przedstawicieli wolnych zawodów.

Upamiętnianie dokonanego na polskich patriotach ludobójstwa jest tym większym zobowiązaniem, że zbrodnia katyńska nie doczekała się swojej Norymbergi. Dopiero w 1990 roku władze ZSRR przyznały oficjalnie, że mord na Polakach był jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu. Przekazano wówczas polskiej stronie pierwsze dokumenty dotyczące zbrodni. Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej rozpoczęła również śledztwo w tej sprawie, które jednak umorzono w 2004 roku. Prokuratorzy uznali, że zbrodnia katyńska była przekroczeniem uprawnień służbowych przez funkcjonariuszy NKWD, a winni jej już nie żyją.

Szkolna młodzież opowiadała o tamtych strasznych mordach na Nieludzkiej Ziemi.  strofami wierszy, pieśniami, fragmentami listów i zapisków znalezionych w kieszeniach mundurów ekshumowanych ofiar.

(asz)

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 11.04.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
strzałkowianie 14:56 14.04.2024

Żołnierzom odradzam Powidz

Zobacz również