nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Kary dla Szaflarzan za ulepienie „Skoczusia”?

Nawet 50 tysięcy złotych – tyle mogą zapłacić władze gminy Szaflary za ulepienie gigantycznego Bałwana w miejscu, w którym kiedyś znajdował się zabytkowy dwór. O tym czy konserwator zabytków nałoży karę na sąsiednią gminę wykaże kwietniowa kontrola.

To kontynuacja historii, która w poprzednim miesiącu obiegła całą Polskę. Z początkiem roku Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach wraz z uczniami lokalnej szkoły ulepili gigantycznego, siedmiometrowego bałwana dla Dawida Kubackiego w podzięce za jego osiągnięcia sportowe w skokach narciarskich. Śnieżny pomnik, który stanął na przydrożnym parkingu, zyskał nawet imię – „Skoczuś”.

Po kilku dniach powiatowy konserwator zabytków Paweł Dziuban nakazał usunąć bałwana. Okazało się, że w miejscu „Skoczusia” znajdują się pozostałości starego, zabytkowego dworu. W rzeczywistości jest tam niewielki fragment kamiennego muru. Reszta, zdaniem konserwatora, ma znajdować się pod ziemią. Co dokładnie – na to pytanie odpowiedzieć miały planowane od lat wykopaliska. Dlaczego nie poczekano na przyjście wiosny, tylko kazano natychmiast zlikwidować bałwana? Otóż, zdaniem Dziubana, topniejący zasolony śnieg „Skoczusia” mógł zanieczyścić ziemię, w której mogły znajdować się pozostałości dawnej budowli.

Gdy wydawało się, że kontrowersyjny temat ucichł, a cała sprawa wyglądała na rozwiązaną, powiatowy konserwator zabytków stwierdził, że nałoży kary na Szaflary – jeżeli okaże się, że bałwan rzeczywiście poczynił szkody. To mają wykazać badania archeologiczne, które zaplanowane zostały na połowę kwietnia. Jeżeli Dziuban dowiedzie, że powstały bałwan uszkodził zabytkowy teren, wówczas będzie mógł nałożyć na gminę opłatę w wysokości od pięciu do nawet 50 tysięcy złotych.

 

/ps/

1 16

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

7 komentarzy

K.

Marzec 13, 2019, o 22:45:58

A może by tak wziąć się za ochronę i inwestowane w zabytki, które ściągają tu turystów? Nikt się nie interesował tymi rozpadającymi się kamieniami, dopóki nie wiązało się to z możliwością "wlepienia kary"? Tyle lat wody, słońca, mrozów i wiatru im nie szkodziło a dopiero śnieg z bałwana? No comment...

Jo

Marzec 14, 2019, o 06:44:19

Może by tak Pana konserwatora postawić jako bałwana...

Ttt

Marzec 14, 2019, o 09:39:01

Też mi bałwan, z czarnego od brudu i zawierającego pełno śmieci śniegu. To był wstyd

M.

Marzec 14, 2019, o 10:58:50

i bardzo dobrze, zrobili samowolkę to niech wójt płaci

mieszkaniec

Marzec 14, 2019, o 11:00:03

z tego co słyszałem za niszczenie zabytków, kara max wynosi nawet 500 Tyś. Stać gmine na to?

Śnieżka

Marzec 14, 2019, o 11:29:45

A może to złośliwość osoby, która nie otrzymała planowanej posady w gminie a teraz chroni zabytki??

Skulony niedzwidź

Marzec 17, 2019, o 14:43:51

Cenzura ? XXI wiek, cenzura, teraz to się nazywa zatwierdzajacy administrator

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna