Kamery live
prognoza pogody

Karta Mieszkańca – bonusy od wiosny

2 stycznia 2024 23:17

NOWY TARG. Rada Miasta wyraziła zgodę, by w Nowym Targu ruszył program zniżek, ulg, preferencji i uprawnień gwarantowanych Kartą Mieszkańca. Do rąk nowotarżan powinna ona trafić wiosną.

Karta Mieszkańca – bonusy od wiosny

– Projekt Nowotarskiej karty Mieszkańca służy zbudowaniu pewnej tożsamości wszystkich, którzy tutaj mieszkają, płacą podatki i korzystają z usług świadczonych przez miasto – precyzuje burmistrz Grzegorz Watycha. – Idziemy tutaj przetartym już szlakiem dużych miast, które miały problemy z tym, że pewna część ludności mieszkała w nich i chciała korzystać z tego, co dane miasto oferuje, lecz zameldowanie mieli w innych małych miejscowościach. Z tych dużych miast projekt przeszedł również do mniejszych samorządów i dziś ta inicjatywa jest taka bardziej społeczna, czyli ma budować poczucie związania z miastem: że mieszkając tutaj, płacąc podatki w Nowym Targu, korzystam też z usług podmiotów publicznych, ale i podmiotów prywatnych, które będziemy zapraszać do tego projektu. 

Miasto ze swojej strony przygotuje pakiet bonusów związanych z dostępnością infrastruktury sportowej i kulturalnej: pływalni, lodowiska, czy też koncertów i kina w MCK-u, chcąc w ten sposób umocnić więź z miejscem zamieszkania, a przy okazji również zadbać o wpływy do budżetu, bo prawie połowa podatku dochodowego, który wykazujemy w PIT w danym miejscu, trafia do właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Taka Karta pozwoli również uzyskać dodatkowe środki od tych, którzy być może mieszkają w Nowym Targu, ale są zameldowani i rozliczają PIT gdzie indziej.  

Jeśli zatem korzyści z posiadania karty – np. przy korzystaniu z miejskiego przedszkola, komunikacji miejskiej czy parkingów – będą znaczące, mogą się stać zachętą do zmiany meldunku na nowotarski. Taki adres to właśnie jeden z warunków otrzymania Karty. Drugim jest rozliczanie podatku dochodowego w Nowym Targu. Natomiast szczegółowe warunki będą określone w regulaminie, który opracuje zespół powołany od nowego roku.

Regulamin określi też konkretne korzyści dla poszczególnych grup mieszkańców – seniorów, dorosłych, dzieci i młodzieży – oraz czas obowiązywania Karty.

 – Efekty pracy zespołu powinniśmy poznać za miesiąc – zapewnia burmistrz. – Potem trzeba będzie Karty zamówić i wydrukować, tak, żeby z wiosną mogły wydawane mieszkańcom.

(asz)

Fot. Paweł Kos, asz

 

 

Anna Szopińska 02.01.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również