Kamery live
prognoza pogody

Kampania promująca rodzicielstwo zastępcze w Powiecie Nowotarskim

15 października 2017 17:32

W dniu 5 października br. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na hasło i plakat promujące ideę rodzinnej pieczy zastępczej. Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Kampania promująca rodzicielstwo zastępcze w Powiecie Nowotarskim

Konkurs jest jednym z elementów kampanii prowadzonej przez PCPR w Nowym Targu pod nazwą „Zostań rodzicem zastępczym. Podziel się sercem i domem”. Akcja ta ma na celu pozyskanie nowych kandydatów na rodziców zastępczych, tak aby jak najmniej dzieci trafiało do domu dziecka a te, które już tam trafią, jak najszybciej znajdowały albo rodzinę zastępczą, albo rodzinę adopcyjną.

Rodzic zastępczy to bardzo specyficzna rola społeczna, wymagająca nie tylko kompetencji, ale i swoistej misji. Nasze doświadczenie wskazuje, że społeczeństwo pozytywnie ocenia rodzicielstwo zastępcze, niestety ono samo – rozwija się bardzo powoli, wręcz zbyt wolno. Brakuje osób chętnych aby zostać rodziną zastępczą, a kandydaci na rodziców zastępczych wręcz obawiają się, że sąsiedzi a nawet ich własna rodzina będzie oceniać ich w kontekście, „wynagrodzenie przyznawane za opiekę nad dzieckiem to sposób na zarabianie pieniędzy”.

Mając na względzie bezpieczeństwo i dobro tych dzieci, które zostały osierocone, porzucone lub odebrane rodzicom należy pamiętać, że jest ich znacznie więcej aniżeli kandydatów na rodziny zastępcze. Z tego powodu koniecznym jest systematyczne promowanie rodzicielstwa zastępczego. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że skuteczność promocji idei rodzicielstwa zastępczego jest oparta na dotarciu z ważnymi informacjami do jak największej rzeszy zainteresowanych.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w dniu 1 września br. i jak podkreślił w swoim wystąpieniu Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Pan Władysław Tylka – było ono pełne emocji i nie łatwo było członkom komisji konkursowej dokonać wyboru najlepszych prac. – Wyobraźnia dziecka maluje obraz w myślach i każe je przenieść na papier. Jeżeli my dorośli potrafimy je właściwie odczytać, wiemy więcej i jesteśmy bogatsi o kolejne doświadczenia.– dodał wicestarosta.

Komisja konkursowa nagrodziła w sumie 11 prac w dwóch kategoriach wiekowych. Fundatorem wszystkich nagród dla laureatów oraz ich opiekunów był Powiat Nowotarski.

Nagrodzeni uczniowie w kategorii wiekowej uczniów IV-VI Szkoły Podstawowej:

I miejsce – Kevin Panczakiewicz – Szkoła Podstawowa nr 5 w Nowym Targu Emilia Szczechowicz – Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych

II miejsce – Marta Sołtys – Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych

III miejsce – Natalia Starostowicz – Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych

Wyróżnienia:

Kinga Kalata – Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych

Alicja Gryglak – Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych

Michał Stanek – Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych

Nagrodzeni uczniowie w kategorii wiekowej uczniów Gimnazjum:

I miejsce – Patrycja Czajka – Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej

II miejsce – Kinga Czajka – Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej

III miejsce – Wiktoria Królczyk – Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej Natalia Nogawka – Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej

Po zakończeniu części oficjalnej, uczniowie i ich opiekunowie zostali zaproszeni przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu Panią Anetę Wójcik na słodki poczęstunek przygotowany specjalnie na tę okoliczność przez pracowników PCPR w Nowym Targu.

Tekst: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu.

Zdjęcia: Zbigniew Krauzowicz.

NT24TV 15.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również