Kamery live
prognoza pogody

Już w sobotę wybory Prezesa Związku Podhalan w Polsce

10 września 2020 16:52

Już w najbliższą sobotę 12 września w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbędą się wybory nowych władz Związku Podhalan. Obecnie swoją kandydaturę na Prezesa Związku Podhalan potwierdziło dwóch kandydatów: Robert Chowaniec, wiceprezes Oddziału Poronin i Julian Kowalczyk, prezes Spiskiego Oddziału Związku Podhalan w Polsce. Władze Związku Podhalan w Polsce wybierać będzie około 300 delegatów.

Już w sobotę wybory Prezesa Związku Podhalan w Polsce

Julian Kowalczyk pochodzący z Łapsz Niżnych, prezes Spiskiego Oddziału Związku Podhalan w Polsce, redaktor naczelny gazety  „Na Spiszu” oraz „Podhalanin”, wiceprezes Związku Polskiego Spisza, wieloletni wiceprezes i  członek Zarządu Głównego Związku Podhalan, autor książek i współtwórca filmów o tematyce regionalnej. W ostatnim czasie dzięki jego zaangażowaniu Związek Podhalan wydał „Księgę Górali Polskich” oraz realizuje zadanie pt. „Audiowizualne przedstawienie Górali Polskich i ich kultury”, którego efekty można na bieżąco oglądać na  stronie internetowej i Facebooku. Julian Kowalczyk to kandydat z ramienia Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan, popierany przez ustępującego prezesa Andrzej Skupnia.

Jego kontrkandydatem jest Robert Chowaniec, pochodzący z Poronina działacz regionalny. Przez dwie kadencje był Prezesem, a obecnie jest Wiceprezesem Oddziału Poronin, a także jego honorowym prezesem, współorganizator i inicjator zbiórki na rzecz pomocy szpitalom w czasie pandemii, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury Podhalańskiej „REGLE” i Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Na Grapie”. Robert Chowaniec z kolei popierany jest przez poprzednich Prezesów Związku Podhalan Macieja Motora-Greloka oraz Jana Hamerskiego.

Poza nowym prezesem, wybrany zostanie także nowy Głównej Komisji Rewizyjnej oraz Głównego Sądu Koleżeńskiego.  Kandydaci zostaną wyłonieni z Sali.

Drugi dzień (uroczysty) LII Zjazdu Podhalan planowany jest na dzień 18 października br. w Ludźmierzu. Odbędzie się on w zależności od możliwości pandemicznych.

Podczas drugiego dnia będzie miało miejsce zaprzysiężenie nowych władz Związku Podhalan, wręczenie podziękowań osobom i instytucjom wspierającym działalność Związku, a także wręczenie odznaczeń zasłużonym działaczom Związku Podhalan. Podczas swoich 4 posiedzeń Kapituła Odznaczeń Związku Podhalan w Polsce nominowała do Odznaczeń Związku Podhalan zasłużonych działaczy. Tytuł Honorowego Prezesa Związku Podhalan otrzyma Andrzej Gąsienica-Makowski, do grona Honorowych Członków Związku mają zostać przyjęci m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Witold Kozłowski i dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel.

 

os 10.09.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również