Kamery live
prognoza pogody

“Jezioro Czorsztyńskie to dobro wspólne”. Radni powiatowi przyjęli rezolucję w sprawie przekształceń własnościowych ZEW Niedzica

30 września 2022 22:34

Podczas wczorajszej sesji, radni Powiatu Nowotarskiego przyjęli rezolucję w sprawie przekształceń własnościowych Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. z siedzibą w Niedzicy. “Jezioro Czorsztyńskie to dobro wspólne, które powinno służyć ogółowi społeczeństwa, i nie może być postrzegane wyłącznie jako generator dochodu dla podmiotu zarządzającego elektrownią wodną” – apelują radni powiatowi. 

Poniżej treść podjętej rezolucji:

Jezioro Czorsztyńskie jako obiekt geograficzny pełni niezwykle istotną rolę. Ten olbrzymi akwen wodny budowany był jako istotny element ochrony przeciwpowodziowej Podhala i Sądecczyzny. Lokalna społeczność poniosła w związku z tym olbrzymie wyrzeczenia, m.in. jedna z miejscowości została w całości przeniesiona w inne miejsce. Zamiar produkcji energii elektrycznej przy budowie zbiornika stanowił jedynie niewielką, dodatkową część.
Przywołane okoliczności upoważniają Radę Powiatu Nowotarskiego do zajęcia stanowiska w ej istotnej dla regionu kwestii. Tereny, które zostały zalane wodami Jeziora Czorsztyńskiego były nabyte w trybie wywłaszczenia, gdzie celem publicznym uzasadniającym przyjęty tryb była ochrona terenów przed powodzią. Funkcja ta była najistotniejsza ze względu na bezpieczeństwo regionu. Swoją rolę zapora spełniła już w 1997 roku – pierwszym roku swojego funkcjonowania – zatrzymała falę powodziową, która zagrażała miejscowościom położonym poniżej obiektu. W kolejnych latach zbiornik wielokrotnie pełnił rolę bufora i regulatora przepływu wód rzeki Dunajec, często chroniąc lub wspomagając funkcjonowanie miejscowości społeczności lokalnych.

W tym miejscu warto wskazać choćby na spływ przełomem Dunajca, który przyczyniał się do wzrostu znaczenia społecznego i gospodarczego regionu. Teraz Przełom Dunajca to głównie motor rozwoju turystycznego regionu Pienin i miejsce pracy wielu mieszkańców powiatu. Jezioro Czorsztyńskie to również miejsce wypoczynku i relaksu dla turystów z Polski i zagranicy. Dzięki zabiegom wielu organizacji społecznych i fundacji Jezioro Czorsztyńskie to miejsce bardzo wysoko oceniane w rankingach popularności wśród osób uprawiających sporty wodne i turystykę rowerową. Trasa wkoło Jeziora Czorsztyńskiego od wiosny do jesieni cieszy się ogromną popularnością.
Apelujemy, aby w podejmowanych działaniach przekształceniowych mieć na względzie, iż produkcja energii elektrycznej związana ze zbiornikiem jest dodatkowym atrybutem, a nie wiodącym.

Jezioro Czorsztyńskie to dobro wspólne, które powinno służyć ogółowi społeczeństwa, i nie może być postrzegane wyłącznie jako generator dochodu dla podmiotu zarządzającego elektrownią wodną.

Jako przedstawiciele lokalnej społeczności jesteśmy zainteresowani, aby decyzje były podejmowane z poszanowaniem naszych najważniejszych interesów, do jakich należy ochrona przeciwpowodziowa. Ochrona ta musi pozostać w rękach publicznych. Obserwując częste w ostatnich latach powodzie w naszym regionie, skala strat jakie mogą wywołać może szybko przekroczyć korzyści finansowe wynikające z przekształceń własnościowych”.

os 30.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również