nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Jesienny redyk w Nowym Targu (zdjęcia z lotu ptaka)

W niedzielę w godzinach popołudniowych, stado liczące 1900 sztuk owiec przeszło ulicami Nowego Targu. To redyk jesienny – czyli uroczyste zejście owiec z hal i odprowadzenie ich do poszczególnych gospodarstw. Z całą pewnością jest to jeden z najbardziej malowniczych zwyczajów związanych z kulturą pasterską, a w zderzeniu z współczesnością – również jeden z najbardziej niezwykłych, stanowiących atrakcję nie tylko dla przyjezdnych. 

Redyk jesienny w gwarze określany jest jako „osod”. Nazwa pochodzi od nazwy osadzić, czyli odprowadzić owce do poszczególnych gospodarstw. Osod odbywał się zawsze po dniu św. Michała, czyli 29 września, z kolei świętem, z którym wiąże się powrót owiec na hale wiosną jest dzień św. Wojciecha, 23 kwietnia.

Owce z kilkunastu podhalańskich gospodarstw, pod czujnym okiem bacy Józefa Klimowskiego z os. Zadział w Nowym Targu wypasane były w Beskidzie Niskim, w połemkowskiej wsi Czarne – skądinąd znanej ze słynnego wydawnictwa. W tamtych rejonach, podhalańskie owce pasą się już od 40 lat. Swoje stada powierzyli bacy hodowcy z całego rejonu – z Gronkowa, Skrzypnego, Rabki-Słonego, Marfianej Góry, Szuflowa, czy os. Nowe. Powrót do domu, w którym udział – poza bacą i juhasami wzięli również hodowcy, trwał 5 dni.

fot. os/pk

/os

Redyk jesienny w Nowym Targu, 13.10.2019

Redyk jesienny w Nowym Targu. Galeria zdjęć:https://nowytarg24.tv/jesienny-redyk-w-nowym-targu-zdjecia-z-lotu-ptaka/

Opublikowany przez nowytarg24.tv Niedziela, 13 października 2019

9 1

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna