Kamery live
prognoza pogody

Jedyny taki pojazd strażacki w Polsce – trafił do jednostki w Nowym Targu!

21 lutego 2023 17:28

Jest jedyny w Polsce i będzie wspierał działania strażaków z Podhala. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał dziś Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu multifunkcyjny pojazd specjalny z żurawiem do usuwania skutków pożarów i klęsk żywiołowych.

Jedyny taki pojazd strażacki w Polsce - trafił do jednostki w Nowym Targu!

Samochód ten jest jednym z pojazdów zakupionych dla małopolskich strażaków dzięki środkom z budżetu państwa.

– To nowy multifunkcyjny pojazd specjalny z żurawiem do usuwania skutków pożarów i klęsk żywiołowych. Ułatwi pracę strażakom i wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. Po pożarze w Nowej Białej Komendant Wojewódzki PSP poprosił mnie o wsparcie w pozyskaniu środków na zakup takiego specjalistycznego sprzętu. Pan Premier Mateusz Morawiecki przychylił się do mojego wniosku i zdecydował o przyznaniu na zakup takiego nowoczesnego sprzętu 2,1 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Będzie to jedyny tego rodzaju pojazd w kraju. Dzięki strażakom z Małopolski pojazd został specjalnie zabudowany. Maksymalny udźwig żurawia wynosi 12 ton. Maksymalny wysięg – prawie 10 metrów. To bardzo konkretne wzmocnienie KP PSP w Nowym Targu podczas działań ratowniczych związanych z usuwaniem skutków pożarów i klęsk żywiołowych. Taki sprzęt na Podhalu – w regionie, który już tak wiele razy zmagał się z siłą żywiołu – ma ogromne znaczenie – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Budowa pojazdu oparta jest o podwozie wielozadaniowe ciągnika rolniczego wyposażonego w żuraw do usuwania skutków pożarów i klęsk żywiołowych. Wszystkie koła pojazdu są skrętne. Przedni tuz umożliwia montaż pługu.

Pojazd wykorzystywany będzie do rozbiórki uszkodzonych i spalonych konstrukcji budynków mieszkalnych oraz budynków gospodarczych, w tym nadpalonych i zniszczonych konstrukcji dachowych; usuwania niesionych przez wodę drzew, konarów, itp., które zalegają pod mostami w czasie działań powodziowych; usuwania powalonych drzew z dróg, budynków i innych obiektów; udrażniania przepustów drogowych, wyciągania uszkodzonych pojazdów, np. z rowów, celem szybkiej neutralizacji wycieków płynów eksploatacyjnych i paliwa, które stanowią zagrożenie dla środowiska, czy przenoszenia ciężkiego sprzętu ratowniczego, np. kontenerów.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

os 21.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również