Jechał zbyt szybko i bez uprawnień
Podczas weryfikacji zgłoszenia naniesionego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, nowotarscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 20-latka, który kierował samochodem kolegi pomimo braku uprawnień i przekroczył dozwoloną prędkość o 30 km/h. 20-latka czeka teraz sprawa w sądzie za popełnione wykroczenia, a 19-letni kolega, który siedział na fotelu pasażera za udostępnienie pojazdu osobie bez uprawnień, został ukarany mandatem karnym w kwocie 300 złotych.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Policją, a społeczeństwem. Jest narzędziem informatycznym umożliwiającym mieszkańcom sygnalizowanie miejsc zagrożonych podlegających sprawdzeniu przez Policję. W ubiegłym roku na terenie powiatu nowotarskiego to właśnie przekraczanie dozwolonej prędkości było najczęściej zgłaszany problem na interaktywnej mapie. Każde naniesione zgłoszenie wywołuje odpowiednią reakcję policji.
Tak było również w środę późnym wieczorem, kiedy podczas weryfikacji naniesionego zgłoszenia w miejscowości Czarny Dunajec dotyczącego przekraczania dozwolonej prędkości, policjanci ruchu drogowego ujawnili audi, którego kierowca jechał o 30 km/h za szybko. Za kierownicą auta siedział 20-latek, a na fotelu pasażera 19-letni kolega. Po sprawdzeniu w systemie okazało się, że nie posiadał on uprawnień do kierowania, a to kolega udostępnił mu samochód, aby doskonalił swoje umiejętności prowadzenia pojazdu, ponieważ przygotowuje się do egzaminu na prawo jazdy.
20-latka czeka teraz sprawa w sądzie. Kierowanie samochodem bez wymaganych uprawnień to wykroczenie i jest karane przez sąd, a nie w postepowaniu mandatowym i grozi za nie kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna od 1 500 nawet do 30 tysięcy złotych. Konsekwencją tego wykroczenia, jest także zakaz prowadzenia pojazdów. Konsekwencje poniósł również jego 19-letni kolega, który za udostępnienie pojazdu osobie bez uprawnień, został ukarany mandatem karnym w kwocie 300 złotych.
KMZB funkcjonuje od 2016 roku. Na mapie najczęściej zgłaszane informacje dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Policja ostrzega:
-“Mapa” nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. – dodają funkcjonariusze z nowotarskiej komendy.
Na mapie znajdują się również informacje o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie występujących na terenie danej jednostki m.in.: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych. W 2023 roku w powiecie nowotarskim na interaktywną mapę zostało naniesionych 2605 zgłoszeń.
/źródło: Policja Nowy Targ/
Komentarze