Kamery live
prognoza pogody

Jak wybrać odpowiedni projekt domu? (artykuł sponsorowany)

27 września 2023 14:00

Wraz z decyzją o budowie domu należy zastanowić się nad wieloma różnymi kwestiami. Jedną z nich jest projekt architektoniczno-budowlany. Wiele w tym wypadku zależy nie tylko od preferencji danej osoby, ale także jej budżetu. Jak wybrać projekt domu, aby spełnił wszystkie Twoje potrzeby? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jak wybrać odpowiedni projekt domu? (artykuł sponsorowany)

Co wziąć pod uwagę, wybierając projekt domu?

Wybierając projekt domu, w pierwszej kolejności wiele osób zwraca uwagę na jego wygląd. Jest to oczywiście ważne, jednak są inne kwestie, które powinny znaleźć się na pierwszym miejscu. Wśród najważniejszych czynników, które warto wziąć najpierw pod uwagę, są:

 – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy – tam będzie dokładnie określone, jaki dom możesz zbudować na danej działce: jego wysokość, rodzaj dachu, dopuszczalny kolor elewacji czy pokrycia dachowego.

 – budżet na projekt, budowę i zagospodarowanie działki,

 – przewidywane koszty eksploatacji,

  kształt budynku, powierzchnia całkowita oraz użytkowa oraz ilość pomieszczeń, które będą konieczne do spełnienia Twoich potrzeb mieszkaniowych,

 – liczba kondygnacji, którą planujesz.

Powyższe elementy pomogą Ci na początku dookreślić, jakiego projektu domu będziesz potrzebować. Oczywiście to nie wszystko! Nad czym należy zastanowić się następnie?

Projekt domu a Twoje potrzeby

Szukając gotowego projektu domu, możesz skorzystać z przydatnych filtrów na wielu stronach. Dzięki nim określisz między innymi powierzchnię budynku, która spełni Twoje potrzeby. Istotny będzie nie tylko sam metraż, ale też ilość i rodzaj pomieszczeń, jakie się w nim znajdą. Potrzebujesz kilku sypialni lub dwóch łazienek? A może interesuje Cię piwnica lub garaż? Warto szukać projektów, które od razu spełnią większość Twoich oczekiwań.

Do tego, zanim przejdziesz do wyboru wymarzonego domu, sprawdź warunki, jakie panują na Twojej działce. Chodzi przede wszystkim o lokalizację budynku względem stron świata. Powinien on zostać usytuowany tak, by zapewniać właściwą ilość naturalnego światła w konkretnych pomieszczeniach. Może to być np. dom z wejściem od południa.

Gotowy projekt domu – czy można go zmienić?

Wybierając gotowy projekt domu, warto mieć na uwadze, że możliwe jest wprowadzanie w nich pewnych modyfikacji. Zmian dokonuje się przy okazji adaptacji. Polega ona na dostosowaniu danego projektu do warunków działki oraz wymogów MPZP lub WZ. Chodzi przede wszystkim o usytuowanie domu na danym terenie.

W trakcie adaptacji można wprowadzać też dodatkowe zmiany, np. sposób ogrzewania domu, rozkład pomieszczeń czy okien. Niektóre z nich można wykonać bez problemu, jednak są i takie, które będą wymagały dodatkowego, pisemnego potwierdzenia autora projektu. Będzie to zależne od tego, czy planowane zmiany wykraczają poza te, na które została udzielona jego zgoda.

Pamiętaj też, że każda rodzina jest inna, dlatego też niekiedy znalezienie w 100% idealnego projektu może być trudne. Jego adaptacja pomoże Ci dopasować go do faktycznych potrzeb Twoich i pozostałych domowników.

ag 27.09.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również