Kamery live
prognoza pogody

Inicjatorzy Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich proszą o wsparcie ich inicjatywy

20 grudnia 2022 13:07

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich w Zakopanem powstał w 2020 roku. W skład Komitetu weszli ratownicy i przewodnicy tatrzańscy oraz społecznicy Podhala, którzy za cel wyznaczyli sobie postawienie pomnika Kurierom Tatrzańskim w Zakopanem. Pomnik stanie w Kuźnicach na remontowanym obecnie placu, który będzie nosił imię Kurierów Tatrzańskich. Zgodnie z projektem, stanie tu 13 tonowy głaz, na którym będą widoczne trzy postacie – dwóch kurierów oraz emisariusz, którego przeprowadzają na teren Węgier.

Inicjatorzy Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich proszą o wsparcie ich inicjatywy

“Chcemy uczcić pamięć naszych bohaterów, którzy podczas wojny, przechodząc przez Tatry przenosili: broń, rozkazy, meldunki, walutę, sztandary na odcinku Zakopane – Budapeszt. Wszystko to, co robili, było potrzebne, aby utrzymać kontakt okupowanego kraju z jego legalnymi władzami przebywającymi na uchodźstwie we Francji a później w Wielkiej Brytanii. Było to bardzo ryzykowne i wielu z kurierów zapłaciło za tę działalność najwyższą cenę.

Skałę już mamy, projekt też. Pan Janusz Jędrzejowski z Zakopanego, nauczyciel, artysta rzeźbiarz dba o najmniejsze szczegóły. Potrzeba niestety sporo pieniędzy, aby wykonać odlewy. Prosimy wiec o wsparcie ludzi dobrej woli. Bardzo dziękujemy” – apelują inicjatorzy i członkowie komitetu: Apoloniusz Rajwa, Józef Pitoń, Kazimierz Gąsienica Byrcyn, Zbigniew Mrowca i Jędrek Stanek.

mat. nadesłane

os 20.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również