Kamery live
prognoza pogody

Impas w sprawie magistrali geotermalnej – przełamany

3 lutego 2020 22:39
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Interwencje prowadzone na różnych szczeblach, włącznie z ministerialnym, przyniosły pożądany efekt. Impas w sprawie przebiegu magistrali geotermalnej Bańska Niżna – Nowy Targ udało się przełamać.

– Spotkania, które odbyły się w minionych dwóch tygodniach, spowodowały przełom w rozmowach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad – mówi prezes nowotarskiego MPEC-u, Grzegorz Ratter. – Te uzgodnienia trwały bardzo długo. Udało się nam jednak uruchomić lokalnych parlamentarzystów. Tu bardzo chciałbym podziękować posłowi Edwardowi Siarce, który osobiście zaangażował się w tę sprawę i wziął udział w kluczowym spotkaniu, jakie odbyło się w Krakowie, w siedzibie Generalnej Dyrekcji.

Bez mała 2,5-kilometrowy odcinek, z którym miasto miało największy problem, gdyż Generalna Dyrekcja nie zgadzała się na poprowadzenie go poboczem „zakopianki”, teraz może być projektowany w pasie drogi krajowej. Do jej krakowskiego Oddziału został wysłany nowy wniosek, z uzgodnionym już przebiegiem magistrali. MPEC czeka tylko na wyznaczenie terminu spotkania, by jak najszybciej doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału.

 – Chcemy, aby do końca roku był już rozpisany przetarg na wykonawcę tej magistrali – deklaruje prezes. – Chcemy też wyłonić wykonawcę, nie czekając nawet na pozwolenie budowlane. Paradoksalnie – sprzyja nam pewne spowolnienie gospodarcze, bo coraz więcej firm stara się wygrywać przetargi.

Większa konkurencyjność firm powoduje znaczne obniżenie cen, co powinno jednocześnie ułatwić rozbudowę sieci ciepłowniczej na terenie miasta.  

– Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nastąpi to symboliczne wbicie łopaty pod magistralę geotermalną – przewiduje prezes. – Rozmowy o tym, kto będzie finansował, na jakich zasadach i przez kogo będzie realizowana magistrala – zostaną rozpoczęte jak najszybciej.

Inwestorem magistrali nie będzie Geotermia Podhalańska, ale być może nowy podmiot w postaci planowanej Geotermii Podhalańskiej, ewentualnie Geotermia Polska – powołana do życia w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, by wspierać takie inwestycje w całym kraju.

Na razie pewne jest tylko dofinansowanie, jakie miasto uzyskało dla projektu geotermalnej nitki, w wysokości 1 miliona 300 tys. zł. Ze względu na zwłokę spowodowaną oporem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych, a więc wydłużeniem i skomplikowaniem procedury, trzeba się jednak starać o zwiększenie tych środków.

– Mile zaskoczyli nas niektórzy z przedsiębiorców nowotarskich, właściciele gruntów zlokalizowanych wzdłuż „zakopianki”, deklarując, że awaryjnie udostępnią je pod magistralę – dodaje prezes.

Termin wykonania magistrali z Bańskiej Niżnej do Nowego Targu – inwestycji kluczowej dla zrewolucjonizowania miejskiego systemu ciepłowniczego – po szczęśliwym zakończeniu perypetii z Generalną Dyrekcją, pozostaje niezmieniony. Jest to rok 2023.

– Mamy nadzieję, że przed marcem rozpoczniemy dostawy ciepła z tego kierunku – zapowiada szef MPEC-u. – Również nowy odwiert powinien być w tym czasie jeśli nie wykonany, to bardzo mocno zaawansowany.

(asz)

 

Anna Szopińska 03.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również