nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Ile kosztował Afromental, ile przejażdżki dzieci na kucykach – radny rozlicza miasto z letnich imprez

154,5 tys. złotych na Przywitanie Lata 2019 i blisko 25 tys. zł na  Piknik Jeździecki – to kwoty brutto, jakie wydano z miejskiej kasy na organizację dwóch wydarzeń, które odbyły się tego lata w Nowym Targu. Miasto podało szczegółowe rozliczenia na wniosek radnego Pawła Liszki. Do odpowiedzi na interpelację dołączono zdjęcie z lotu ptaka obrazujące frekwencję podczas pierwszej z imprez oraz szczegółowe dane dotyczące popularności wydarzeń w mediach społecznościowych, liczone w dziesiątkach tysięcy. 

Przywitanie Lata to wydarzenie o statusie imprezy masowej, organizowane od 2015 roku przez Wydział Kultury, Sportu i Promocji we współpracy z MOK. Impreza z udziałem wielkich gwiazd, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jako spełniająca oczekiwania mieszkańców i przyciągająca gości z zewnątrz, szybko i w dość naturalny sposób wpisała się na stałe w kalendarz miejskich wydarzeń kulturalnych. 

W tym roku publiczność bawiła się do muzyki takich gwiazd, jak: Afromental, Sarsa, Ostatni w Raju i Mag Balay. Występy artystów wraz z wynagrodzeniem dla DJ-a i konferansjera wyniosły 88 tys. 760 zł, czyli prawie połowę ogółu budżetu imprezy, który wyniósł 179 tys. 518 zł, z czego 25 tysięcy miasto pozyskało od sponsorów.

Ponad 50 tys. złotych – to koszt obsługi technicznej: sceny, nagłośnienia, oświetlenia, telebimów, prądu i obsługi elektryka. Wymagania artystów zawarte w tzw. riderach to kolejne 10 tys. złotych. W tę kwotę wchodzi usługa hotelowa, cateringowa, gastronomiczna dla artystów, wynajęcie namiotów na garderoby, Ochotniczej Straży Pożarnej i obsługi technicznej. 15,5 tys. złotych kosztowało miasto zabezpieczenie imprezy, wynikające z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (barierki, firma ochroniarska, toalety, pogotowie ratunkowe), natomiast na promocję wydarzenia, obejmującą plakaty, ulotki, banery, reklamę prasową, publikacje w lokalnych mediach internetowych i mediach społecznościowych wydano 5,5 tys. złotych. 

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród mieszkańców jak i przyjezdnych turystów. Odzwierciedla to frekwencja w dniu imprezy, kiedy to na nowotarskim rynku zgromadziły się tłumy widzów. O popularności wydarzenia świadczy również wydźwięk materiałów udostępnianych poprzez media społecznościowe (oficjalna strona wydarzenia na facebooku), gdzie liczba odbiorców wyniosła 92,2 tysiąca osób a czynnie w dyskusję zaangażowało się 4,6 tys. osób. Statystyki uzyskane z Wydarzenia „Przywitanie Lata” na facebooku, przedstawiają również duże zainteresowanie wydarzeniem poza obszarem Miasta Nowy Targ. Bezpośredni wpływ ma na to angażowanie zespołów o ogólnopolskim zasięgu, cieszących się dużą popularnością oraz profesjonalna infrastruktura (scena, telebimy, nagłośnienie, oświetlenie, zaplecze gastronomiczne zlokalizowane na płycie rynku itp.) Posty sponsorowane opublikowane m.in. na oficjalnym fanpage`u miasta miały średni zasięg rzędu 24,913 tys. oraz średnią liczbę wyświetleń wynoszącą 64,683 tys. – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Piknik Jeździecki to jeszcze młodsza impreza, organizowana w Nowym Targu po raz trzeci, we współpracy miasta z takimi podmiotami, jak: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenie Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych, Podhalańskie Stowarzyszenie Jeździecki PRO NATI oraz Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Dzięki tak wielostronnej współpracy, na organizację Pikniku obejmującego dwie kolejne niedziele wyścigów i pokazów konnych oraz cały tydzień darmowych przejażdżek konnych dla dzieci, miasto wydało relatywnie niewielką kwotę w wysokości 25 tys. złotych. Do tego dochodzi 4,5 tysięczna dotacja w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu kultury fizycznej i sportu dla Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego PRO NATI. Niemal drugie tyle – blisko 23 tys. zł – to koszty poniesione przez Urząd Marszałkowski, natomiast łącznie ponad 7 tys. zł udało się pozyskać od sponsorów. 

-Po raz trzeci na nowotarskim lotnisku liczni mieszkańcy Miasta i turyści mogli podziwiać emocjonujące wyścigi koni i hucułów oraz powozów konnych. Na starcie stanęło 50 koni, 10 kłusaków oraz 20 zaprzęgów konnych . Z bezpłatnych przejażdżek na kucykach i hucułach w dniach 21-28 lipca 2019 r. skorzystało około 1 700 dzieci i młodzieży – to szczegółowe dane przedstawione w odpowiedzi na interpelację.

Najwięcej, bo 19 tys. złotych kosztowały miasto wyścigi koni i hucułów oraz bezpłatne przejażdżki dla dzieci i młodzieży – łącznie z kosztami transportu, noclegów i wyżywienia dla opiekunów oraz instruktorów kucyków (w okresie 21-28 lipca). W tę pulę wchodzą także nagrody dla uczestników. 1920 zł – to koszt promocji wydarzenia, 2100 zł – cena zabezpieczenia imprezy otwartej, 500 zł – koszt wyżywienia dla Ochotniczej Straży Pożarnej, a 1450 zł – nagród dla właścicieli powozów uczestniczących w pokazowych wyścigach (była to pasza dla koni w workach).

Podobnie jak w przypadku Przywitania Lata, także tutaj nie brakło statystyk jeśli chodzi o zainteresowanie w mediach społecznościowych:

-Popularność tego wydarzenia pokazuje również wydźwięk materiałów udostępnianych poprzez media społecznościowe. Promocja wydarzenia na portalu Facebook obejmowała trzy sponsorowane posty, których zasięg osiągnął odpowiednio 34 712, 31 599 i 13 168 odbiorców, a liczba wyświetleń wyniosła 86 718, 77 060 i 24 342. Utworzone na Facebook wydarzenie „Piknik Jeździecki” miało 9 200 odbiorców.

Na koniec szczegółowych wyliczeń i zestawień, burmistrz przypomniał radnemu, ze obydwa wskazane wydarzenia zostały zaplanowane w budżecie Miasta na rok 2019. 

/os

11 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarzy

Sx

Sierpień 12, 2019, o 19:27:29

Pan radny Liszka zacząłby się w końcu interesować się dobrem miasta ,a nie promować się w taki sam sposób jak przed wyborami na burmistrza niech pan zacznie w końcu działać dla miasta i mieszkańców ,bo nigdy pan nie zostanie burmistrzem tylko cały czas będzie radnym bezradnym

Baciok

Sierpień 12, 2019, o 22:11:04

Pan Liszka to już chyba nie wie o co pytać. Takie imprezy są dla mieszkańców!!! I dziękujemy burmistrzom za to ze są. Warto zapytać może czy Pan radny co tak dopytuje był choć na jednej z nich ???

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna