Kamery live
prognoza pogody

Huczne otwarcie i jubileuszowy Jarmark. Ambitne plany może przekreślić pandemia

“Istnieje duże prawdopodobieństwo, że imprezy masowe w tym roku nie będą się mogły odbyć, bierzemy to pod uwagę, ale planujemy i jesteśmy przygotowani”  – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Bolesław Bara. Wczoraj przedstawił radnym plan działań MOK-u na 2021 rok, wśród nich – tygodniowy program różnych wydarzeń z okazji otwarcia nowego obiektu, które wg ostatnich prognoz, ma nastąpić 30 września. 

Huczne otwarcie i jubileuszowy Jarmark. Ambitne plany może przekreślić pandemia

Dyrektor MOK rozpoczął prezentację od podania terminów największych planowanych wydarzeń. Są to: Dzień Dziecka w Parku Miejskim w formule “Olimpiady w Nowym Targu” (29 maja),  XX Jubileuszowy Jarmark Podhalański (13-15 sierpnia), Pożegnanie Lata (10-12 września) i otwarcie MOK-u.

-Wszystko zależy od tego, jaka będzie na dany czas sytuacja. Te imprezy mamy zaplanowane, zakontraktowane. Wiemy, kogo chcemy zaprosić i kiedy się to odbędzie. Jarmark planujemy, jeżeli tylko będzie taka możliwość. Musimy planować, rozmawiać z artystami – oni, ich menedżerowie też tego wymagają, ale nie ma żadnego ryzyka zobowiązań finansowych po naszej stronie – zapewniał Bolesław Bara – Nie chcę zdradzać wielkich szczegółów, jakie gwiazdy będą na jarmarku. Prowadzimy rozmowy z radiem RMF FM, chcemy, aby masowe imprezy takie jak jarmark, były masowo słyszalne, odbierane przez portale typu interia.

Dyrektor przedstawił też pozostałe plany dotyczące działalności MOK-u. Już od maja do Parku Miejskiego mają wrócić niedzielne koncerty w altanie. Są również zamiary organizacji plenerowych spotkań z artystami z cyklu “Ze sztuką na ty” oraz spotkań z gwiazdami ze świata sportu.

-Zależy nam na tym, by były to mocne osoby i nazwiska – mówił dyrektor, wymieniając m.in. takie postaci, jak Justyna Kowalczyk, Dawid Kubacki, czy Andrzej Bargiel. 

Bolesław Bara – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu (zdj. archiwalne)

Wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną planuje się uczczenie Roku Lema i Roku Norwidowskiego – aktorzy działającego przy MOK teatru będą czytać fragmenty prozy i poezji wybitnych literatów.

Rok 2021 to także szereg wystaw czasowych zaplanowanych w różnych placówkach należących do MOK-u – Karol Kostur, Historia Lutnictwa, Wystawa fotografii Nowy Targ – wczoraj i dziś, prezentacja makiety kolejowej, pokonkursowa wystawa fotografii górskiej (prac nadesłanych w ramach konkursu im. Jana Sunderlanda) i amatorskiej twórczości plastycznej, czy plakat propagandowy lat 40/50. To także dwie nowe, stałe wystawy w budynku dworca kolejowego – “Artyści pogranicza”, w ramach realizowanego wspólnie z Euroregionem projektu unijnego oraz ekspozycja pamiątek po NZPS Podhale, przygotowana przez Stowarzyszenie Kombinat Podhale. Dyrektor MOK zdradził też, że na maj zaplanowano organizację konferencji prasowej z udziałem ogólnopolskich mediów, by “pochwalić się” przywróconą do życia, unikatową maszyną drukarską. 

Ponadto, Miejski Ośrodek Kultury w tym roku czeka też przeprowadzka, a następnie organizacja wydarzeń uświetniających historyczne otwarcie przebudowanego obiektu.

-Planujemy cały tydzień wydarzeń z okazji otwarcia MOK – kabarety, spotkania, wernisaże, kino, koncerty różnorodne, Nowotarżanie dla Nowotarżan. Cały tydzień, by maksymalnie wykorzystać możliwości, pokazać  wszystkie sfery  funkcjonowania MOK-u, zaprezentować wszystkie zespoły, chóry itd. Następnie całe 3 miesiące dla młodzieży, szkół, mieszkańców – maksymalna współpraca, żeby każdy, kto ma ochotę przyjść i skorzystać z oferty MOK-u, mógł to zrobić – przedstawiał plany dyrektor Bolesław Bara. Część wydarzeń ma być  biletowana (np. kabarety, koncerty z udziałem gwiazd), większość darmowa.

Do planowanych wydarzeń, z nieco mniejszym entuzjazmem odniosła się wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska – Steg:

-Ja jestem mniejszą optymistką, niż dyrektor. Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji, kiedy większość uczniów jest w domach na zdalnej nauce, nie będzie możliwości zorganizowania w wakacje imprez masowych, czyli nie będzie ani Przywitania Lata, ani Dnia Dziecka, ani Jarmarku Podhalańskiego. Może coś takiego się wydarzy, ale to jest bardzo mało prawdopodobne w obecnej sytuacji – stwierdziła wiceburmistrz Nowego Targu- Jeśli chodzi o otwarcie MOK-u, wiadomo, że chcielibyśmy żeby chociaż to się udało – hucznie ten MOK otworzyć. Według ostatnich prognoz budynek ma być oddany 30 września. Być może uda nam się zorganizować jakieś imprezy, które będą inaugurować otwarcie MOK-u, czy może jakiegoś centrum kultury. Jeśli chodzi o obostrzenia, obecnie sale mogą być wypełnione w 50%. Jeżeli te obostrzenia zostaną utrzymane, będziemy musieli plany hucznego otwarcia zostawić na potem, bo trudno wydawać duże środki, jeżeli to będzie tak na pół gwizdka, a wiadomo, że zaproszenie gwiazd wiąże się z kosztami. 

Jubileuszowy Jarmark – z Piaskiem, Cleo, Cugowskim i Kobranocką

Koncertowe pożegnanie nowotarskiego MOK-u (zdjęcia i filmy)

Prace przy przebudowie MOK – idą pełną parą

os 12.03.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Dama z wydrą 17:07 12.03.2021

Pan Dyrektor lubi odgrzewać kotlety

Zobacz również