Kamery live
prognoza pogody

Harcerski przykład dla innych. Akcja sprzątania brzegów będzie kontynuowana

12 kwietnia 2021 08:05

NOWY TARG. Ok. 20 druhów z VI Nowotarskiej Drużyny Harcerskiej przez kilka godzin w sobotę sprzątało brzegi Czarnego Dunajca, począwszy od wysokości kładki prowadzącej do Ludźmierza. Jest to początek akcji, która w najbliższy pogodny weekend obejmie też rejon Białego Dunajca.

Harcerski przykład dla innych. Akcja sprzątania brzegów będzie kontynuowana

Krótka ćwiczebna rozgrzewka, wyjaśnienie zasad akacji, jeszcze chwila ruchowej zabawy, rozdanie worków, rękawiczek i harcerze pod wodzą p.o drużynowego Filipa Fredericka przystąpili do dzieła. Worki, rękawice i odbiór zebranych odpadów przez Zakład Zieleni i Rekreacji organizowały dla nich panie z referatu gospodarki odpadami Urzędu Miasta – Elwira Nowobilska-Majewska i Katarzyna Stefaniak, same bardzo aktywne przy sprzątaniu – wraz ze swoimi pociechami i sympatycznym psem Bringo.

A ilość śmieci przy popularnym pieszym i rowerowym trakcie okazała się niewyobrażalna. Stroma skarpa przy kładce była wprost zasłana butelkami po alkoholu – z przewagą popularnych „małpek” – puszkami po napojach, słoikami, resztkami folii, kawałkami styropianu. Do tego dochodziły opony samochodowe i rowerowe, plastikowe skrzynki i multum odpadów z tworzyw sztucznych, w tym duży plastikowy bęben. Worki zapełniały się błyskawicznie i trzeba było je jeszcze dokupić.   

W sumie harcerze wypełnili ich ponad 60, a motywacją dla nich była obiecana przez drużynowego nagroda rzeczowa dla najpracowitszego zastępu. Z „odpadowego” referatu zwycięzcy mają zapewniony sprzęt „Fiskarsa” nieoceniony na biwakach. Najsilniejszą motywacją jest jednak dbałość o przyrodę zawarta w harcerskim przyrzeczeniu. Ona pomaga im przezwyciężyć poczucie niesprawiedliwości wynikające z faktu, że sprzątają nie ci, którzy są sprawcami koszmarnego zaśmiecenia i powinni ponieść za to karę. Różnego rodzaju odpady i dzikie wysypiska znajdują się w różnych innych spacerowych, rekreacyjnych  miejscach, niestety, często przy gorczańskich szlakach i bacówkach. To hańba dla sprawców tego stanu rzeczy, którzy przecież korzystają z przyrody i bezwzględnie powinni ją szanować. 

W każdym razie harcerze z inicjatywą tej szlachetnej akcji sami zgłosili się do Urzędu Miasta i nich to będzie przykład dla innych. Tym bardziej, że z pomocą szkolnej młodzieży, zatrzymanej w domach na zdalnym nauczaniu, trudno byłoby teraz uskutecznić takie przedsięwzięcia.

Akurat w przypadku kładki prowadzącej do Ludźmierza „odpadowy” referat planuje umieszczenie tam koszy na śmieci. Może przechodzących ruszy ekologiczne sumienie.

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 12.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również