Kamery live
prognoza pogody

Grupa śpiewacza zespołu “Młode Podhale” z pierwszą nagrodą w Kazimierzu Dolnym

7 lipca 2023 13:38

Grupa śpiewacza Uczelnianego Zespołu Góralskiego “Młode Podhale”, reprezentowana przez Julię Łabuz, Paulinę Peciak, Wiktorię Starmach, Dorotę Trebunię, Katarzynę Urbańczyk i Joannę Żółtek, zdobyła pierwsze miejsce w kategorii “zespoły śpiewacze” podczas  57.Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Nasz region reprezentowali też inni muzycy, zdobywając łącznie osiem nagród w różnych kategoriach. 

Grupa śpiewacza zespołu

57.Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym to jedyne w kraju wydarzenie, które od wielu lat prezentuje twórczość muzyczną artystów ludowych w ich pierwotnym, nieprzetworzonym repertuarze. Od lat niezmiennym celem festiwalu jest przegląd, ocena, dokumentacja i ochrona tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego zachowującego gwarę regionów etnicznych, grę na unikalnych instrumentach ludowych oraz popularyzację i ożywianie obyczajowości w społeczeństwie.

W tegorocznej edycji festiwalu, wzięło udział ponad 650 uczestników z niemal wszystkich regionów Polski z 14 województw. Było to: 31 kapel, 38 zespołów śpiewaczych, 20 solistów instrumentalistów i śpiewaków oraz 30 grup w konkursie „Mistrz i uczeń”. Nie brakło muzyków z Podhala – niektórym udało się zdobyć laury. Z 1. miejscem ex aequo i nagrodą pieniężną w wysokości 1800 zł wyjechał z Kazimierza m.in. Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale, reprezentowany tym razem przez sześcioosobową, żeńską grupę śpiewaczą.

Nasz region reprezentowali także m.in.: Rodzinna Muzyka Katarzyny Lassak „Helios” z Zakopanego (I miejsce w kategorii “Kapele”), Muzyka Spiska z Jurgowa (II miejsce w kategorii “Kapele”), Grupa Śpiewacza Zespołu „Śwarni” z Nowego Targu (II miejsce  w kategorii “Zespoły śpiewacze”), Krzysztof Gocał z Poronina (I nagroda w kategorii “Soliści – instrumentaliści”), Mistrz Andrzej Polak i uczeń Jakub Karpiel z Zębu oraz Mistrz Andrzej Budz i uczeń Jan Smreczek z Ochotnicy Górnej (równorzędne I nagrody w kategorii “Mistrz i uczeń – instrumentaliści”), Mistrz Andrzej Strama i uczeń Daniel Karwaczka (I miejsce w kategorii “Mistrz i uczeń – śpiewacy”).

Części konkursowej towarzyszyły także takie wydarzenia, jak Targi Sztuki Ludowej, seminaria, korowody, warsztaty i prezentacje, a także nocne potańcówki. Zespół “Młode Podhale”, poza występem na scenie głównej, który spotkał się z ciepłym przyjęciem, uczestniczył również w Ogólnopolskim Seminarium Folklorystycznym pn. „Ludowa muzyka instrumentalna północno-wschodnich obszarów Polski – tradycja i współczesność”, w Korowodzie Festiwalowym i Uroczystym Otwarciu Festiwalu, w warsztatach tradycyjnych pieśni ludowych i tańców ludowych, a także w niedzielnej mszy świętej w intencji uczestników festiwalu, po której odbyło się ogłoszenie wyników.

źródło: CSK w Lublinie, PPUZ w Nowym Targu

fot. arch. zespołu “Młode Podhale”/PPUZ

 

os 07.07.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również