PILNE

GOPR-owcy ujawniają szczegóły akcji poszukiwawczej na Babiej Górze

15 maja 2019 15:24

Ratownicy górscy z grupy beskidzkiej GOPR dzielą się szczegółami akcji poszukiwawczej na Babiej Górze 12 maja b.r. W akcję zaangażowane zostały aż cztery grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz słowacka Horská Záchranná Služba. Niestety, poszukiwany 72-latek zmarł nim ratownikom udało się do niego dotrzeć.

GOPR-owcy ujawniają szczegóły akcji poszukiwawczej na Babiej Górze

zdjęcie: GOPR Beskidy

Akcja poszukiwawcza trwała kilkanaście godzin i była bodaj jedną z największych przeprowadzoną przez GOPR w ostatnich miesiącach. W poszukiwania zaangażowanych było kilkudziesięciu ratowników. Przypomnijmy: poszukiwany 72-latek po zaplanowaniu trasy w masyw Babiej Góry, wyszedł w góry i nie wrócił na noc do domu. Następnego dnia w godzinach popołudniowych jego ciało nieopodal jednego ze szczytów znaleźli ratownicy.

W komunikacie ratowników czytamy:

“Późnym wieczorem 12.05 do CSR GOPR w Szczyrku dotarło zgłoszenie o zaginięciu 72-letniego mieszkańca Krakowa. Wyjechał w góry (Babia Góra, Turbacz lub Lubomir) wcześnie rano i do tej pory nie skontaktował się z rodziną. Sprawdzono schroniska. Około północy, dzięki pomocy Policji udało się ustalić, że samochód zaginionego wciąż znajduje się na przełęczy Krowiarki, co pozwoliło na określenie rejonu poszukiwań. W teren niezwłocznie udali się ratownicy Sekcji Operacyjnej Babia Góra, którzy do godzin porannych przeszukali wszystkie szlaki w rejonie Babiej Góry. Z uwagi na bardzo duży teren poszukiwań i brak szczegółowych informacji o planach wędrówki zaginionego, zadysponowano ratowników wszystkich sekcji Grupy Beskidzkiej GOPR, wśród których wielu dopiero wróciło z nocnej akcji poszukiwawczej w Międzybrodziu Żywieckim. Poproszono również o wsparcie poszukiwań Horská Záchranná Služba oraz Grupa Podhalańska GOPR. Mając na uwadze nadciągające pogorszenie pogody (m.in. intensywne opady śniegu) poproszono o pomoc także Grupa Krynicka GOPR oraz Grupa Jurajska GOPR.

W godzinach porannych na miejscu poszukiwań zjawiły się kolejne zespoły Grupy Beskidzkiej oraz Podhalańska Grupa GOPR. Wysłano 4 zespoły z psami oraz quady, następnie w teren wyruszyły 2-osobowe mieszane zespoły, celem dokładnego sprawdzenia charakterystycznych punktów poza szlakami. Podczas sprawdzania jednego z sektorów, w bardzo stromym i trudno dostępnym terenie, ok. 200 metrów od najbliższego szlaku natrafiono na zwłoki zaginionego mężczyzny. Po dotarciu na miejsce wypadku grupy ratowników, rozpoczęto transport zwłok z symboliczną gałązką kosodrzewiny do Perci Przyrodników, a następnie Płajem na Przełęcz Krowiarki, gdzie dalsze czynności przejęła Policja. Działania zakończono po godz. 20.00.

Dziękujemy wszystkim ratownikom biorącym udział w akcji, szczególnie Kolegom z Grupy Podhalańskiej GOPR oraz Horskiej Służbie”.

/źródło: Grupa Beskidzka GOPR/

/opr. ps/

Piotr Starmach 15.05.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również