Kamery live
prognoza pogody

“Golgota Wschodu to nie tylko symboliczne określenie tego tragicznego czasu, lecz także spoczywające na nas zobowiązanie”

18 września 2018 00:31

Nowotarskie Obchody 79. Rocznicy Napaści ZSRR na Polskę zorganizowano w tym roku na terenie Cmentarza Komunalnego w Nowym Targu. Rozpoczęły się one od Mszy św. w kościółku Św. Anny, w intencji Pomordowanych na Wschodzie, a następnie miały swoją kontynuację pod symbolicznym Grobem Katyńskim. Zapadający zmrok, nokturn Chopina jako muzyczne tło towarzyszące składaniu kwiatów przez delegacje oraz wspólnie odśpiewana Rota nadały wydarzeniu wyjątkowo poruszającego charakteru. 

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościółku św. Anny, skąd główną aleją cmentarną nastąpił przemarsz licznych pocztów sztandarowych pod Grób Katyński. Tam odczytano Apel Poległych, wspólnie odśpiewano Hymn Polski i Rotę i uczczono tragiczną rocznicę sowieckiej agresji na Polskę poprzez symboliczne złożenie wiązanek i zapalenie zniczy. 

-Pamięć o 17 września 1939 roku ma wielkie znaczenie nie tylko dla polskiej, ale i europejskiej pamięci historycznej – mówił w okolicznościowym przemówieniu Bogusław Waksmundzki, urzędujący członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego – Golgota Wschodu to nie tylko symboliczne określenie tego tragicznego czasu, lecz także spoczywające na nas zobowiązanie. Musimy pamiętać o ofiarach tamtego czasu: tych, których zginęli, tych, których zamordowano, oraz tych, którzy przeżyli mimo prześladowań i ogromnych cierpień. Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej, o wywózkach w głąb Związku Sowieckiego, o przymusowej, wyniszczającej pracy w łagrach, o zbrodniach popełnionych w celach Łubianki. Pamiętamy o nich i ich rodzinach, które przez wiele lat doświadczały udręki związanej z koszmarem przeszłości. Prawda o tamtych czasach jest trudna, nie może być jednak skrywana. Golgota Wschodu zapoczątkowała pakt dwóch totalitaryzmów, dla wielu Polaków trwała ona długo po zakończeniu wojny. Do 1989 roku prawda o niej była tłumiona i fałszowana. Dziś mamy obowiązek mówić o niej głośno i wyraźnie całej Europie i całemu światu.

Przypomniano też o mijającej dziś 25. rocznicy wycofania ostatnich, radzieckich wojsk z terenu kraju – 17 września 1993, w symboliczną rocznicę agresji radzieckiej na Polskę z 1939 roku, dowódca Północnej Grupy Wojsk, generał Leonid Kowaliow zameldował prezydentowi Lechowi Wałęsie zakończenie wycofywania wojsk radzieckich z Polski. Następnego dnia z Dworca Wschodniego wyjechało ostatnich 24 oficerów, w tym 5 generałów.

W nowotarskich uroczystościach 17 września wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, delegacja władz powiatu, z Przewodniczącym Rady Powiatu Janem Krzakiem i urzędującym Członkiem Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusławem Waksmundzkim, posłanka Anna Paluch, przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Grzegorzem Watychą, Przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Rajskim i wiceprzewodniczącym Jacentym Rajskim, władze nowotarskiego oddziału Związku Podhalan, rektor PPWSZ dr hab. Stanisław Gulak, reprezentacja nowotarskiej delegatury NSZZ Solidarność, radni miejscy i powiatowi, Rycerze Kolumba, przedstawiciele Nowotarskiej Grupy Mieszkańców “Pamięć”, Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz licznie zgromadzona młodzież: delegacje z nowotarskich szkół i harcerze.

/os

os 18.09.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również