Kamery live
prognoza pogody

GDDKiA pokazała wizualizację planowanej obwodnicy Nowego Targu (GALERIA)

Droga – która ma być przedłużeniem budowanej nowej zakopianki – prowadzić będzie w kierunku Białki Tatrzańskiej. Inwestycja wywołuje gigantyczne kontrowersje ze względu na fakt, że przebiegać będzie przez Nowotarską Strefę Relaksu. Jak to będzie wyglądać – to pokazują właśnie drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

GDDKiA pokazała wizualizację planowanej obwodnicy Nowego Targu (GALERIA)

Przypomnijmy: w kwietniu GDDKiA złożyła do Burmistrza Nowego Targu wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla budowy południowej obwodnicy miasta, która ma być częścią drogi krajowej nr 49. We wniosku jako preferowaną trasę przebiegu drogi wskazany został wariant nr 3 (czyli ten przebiegający przez Nowotarską Strefę Relaksu), który został przygotowany po uwzględnieniu uwarunkowań społecznych, środowiskowych, technicznych i finansowych. Następnie w maju przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad spotkali się w nowotarskim Urzędzie Miasta z mieszkańcami i przedstawili argumenty przemawiające za budową obwodnicy zgodnie z przebiegiem wskazanym w wariancie nr 3. Dyskusja była bardzo burzliwa i kilkukrotnie przerywana ze względu na głosy oburzenia nowotarżan.  

 – Przygotowaliśmy wizualizację planowanej obwodnicy Nowego Targu. Na zdjęcia wykonane na terenie osiedla Polana Szaflarska nanieśliśmy grafiki przedstawiające przyszłą drogę. Obecnie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej jest rozpatrywany przez Wójta Gminy Nowy Targ – informuje Kacper Michna z GDDKiA w Krakowie.

Proponowana przez drogowców droga ma mieć długość 4,53 km i wykorzystuje korytarz zostawiony przez miasto Nowy Targ w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Zaplanowano dwujezdniową drogę, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Każdy pas będzie miał 3,5 m szerokości. Pomiędzy jezdniami będzie pas rozdziału o szerokości 3 m. Będzie to droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego).  

Trasa rozpoczynać się będzie na węźle Nowy Targ Południe i biec początkowo estakadą w kierunku wschodnim, a następnie północnowschodnim wzdłuż brzegu Białego Dunajca. Pod estakadą powstanie połączone z ul. Szaflarską rondo, które zapewni wjazd i zjazd na obwodnicę kierowcom podróżującym na trasie Zakopane – Krościenko nad Dunajcem. Projektowana przez miasto Nowy Targ ul. Sikorskiego będzie połączona z rondem przy ul. Szaflarskiej, dzięki czemu również zyska dostęp do obwodnicy.  

 – Żeby zminimalizować oddziaływanie nowej drogi na Nowotarską Strefę Relaksu przygotowaliśmy rozwiązania pozwalające zmniejszyć pasu terenu niezbędnego do poprowadzenia odcinka wzdłuż tego obszaru. Zostaną również wybudowane ekrany akustyczne – tłumaczy Michna.

W dalszej części obwodnicy, na północ od istniejącej kładki pieszo-rowerowej, powstanie most nad Białym Dunajcem, następnie trasa połączy się z istniejącą DK49 ok. 300 metrów na północ od Zakładu Gospodarowania Odpadami. W tym miejscu powstanie rondo. Dalej droga biec będzie na południe, w obecnym śladzie DK49, do ronda na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 969 (obwodnica Waksmundu). Ten odcinek zostanie rozbudowany do dwóch jezdni, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.  

 – Wzdłuż nowej trasy powstaną nowe drogi zapewniające komunikację dla tego obszaru. W ramach inwestycji będziemy dbać także o zachowanie ciągłości przebiegu ścieżek rowerowych i narciarskich tras biegowych. Zaplanowano budowę przejść dla średnich i małych zwierząt. Przebudujemy również fragment ul. Lotników – dodaje rzecznik prasowy krakowskiego oddziału GDDKiA. – Po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach powstanie Koncepcja programowa obwodnicy Nowego Targu. W jej ramach będziemy prowadzić m.in. badania geologiczne terenu. Następnie planujemy ogłoszenie przetargu na wykonanie tej inwestycji w formule Projektuj i buduj. Przewidywany czas realizacji to lata 2025-2029.  

Obwodnica Nowego Targu jest przygotowywana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W całej Polsce powstanie 100 nowych dróg o łącznej długości ok. 820 km. Na ich przygotowanie i budowę Rada Ministrów zaplanowała ok. 28 miliardów zł. W Małopolsce ma powstać siedem obwodnic: Chrzanowa i Trzebini, Nowego Targu, Piwnicznej-Zdroju, Tarnowa, Wadowic, Makowa Podhalańskiego i Limanowej. 

redakcja 11.09.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

5 komentarzy
JW 21:32 11.09.2023

Dlaczego nie pokazano jak będzie wyglądać strefa relaksu otoczona nasypem drogowym o wysokości około 3,5 m z ekranem akustycznym 3 m, zasłaniającym widok na Gorce i w znacznej części na Tatry? Bo nie będzie wyglądać - to będzie klaustrofobiczny placyk z hałasem i smrodem spalin. Jak widać protestami i petycjami mieszkańców nikt się nie przejął. Porażka.

Smuteczek 20:55 11.09.2023

Wstyd tej władzy przejdzie do historii!!!! Zrobili wszystko żeby był argument by je szybko opuścić ...autostradą

Turystka 19:56 11.09.2023

Takie piekne miejsce az serce krwawi,ze zostanie tak zniszczone, odwiedzalam bor i okolce turystycznie, nie moge uwierzyc 😔Tragedia 😔😔😔😔glupta ludzka nie zna granic, Szkoda tych mieszkancow mieli takie fajne miejsce na relakx.

mieszkaniec polany 17:17 11.09.2023

jestem za

Mieszkanka Nowego Targu 11:02 11.09.2023

Koszmar! Cała natura zniszczona. Jedyny korytarz powietrzny w tym zasmogowanym rakotwórczymi pyłami regionie zostanie unicestwiony. Uciekłam z Warszawy od betonozy, ale widzę że czas uciekać dalej. Podczas kiedy postępowi architekci tworzą projekty wkomponowane w krajobraz i oszczędzające naturę, tu ostatnie skrawki natury niszczy się na potęgę.

Zobacz również