Kamery live
prognoza pogody

Game of A.I.R. czyli rywalizacja w powietrzu

20 marca 2021 15:29

Wicemistrzyni świata w indoor skydivingu Maja Kuczyńska i pilot wyścigowy Łukasz Czepiela – znany nowotarżanom z pokazów w ramach  Pikniku Lotniczego – wzięli udział w niesamowitej, podniebnej rywalizacji o nazwie „Game of A.I.R.”. Skacząca ze spadochronem Maja i lecący obok niej samolotem „Extra 300” Łukasz wykonywali jednocześnie w powietrzu widowiskowe figury akrobacyjne, walcząc o zwycięstwo.

Game of A.I.R. czyli rywalizacja w powietrzu

Formuła rywalizacji wicemistrzyni świata w widowiskowej dyscyplinie sportu, jaką jest indoor skydiving (latanie akrobacyjne w tunelu aerodynamicznym) i mistrza świata serii wyścigowej Red Bull Air Race odbyła się na zasadach znanych z gry „Game of S.K.A.T.E.”, która polega na tym, że uczestnicy wyznaczają sobie nawzajem figury, które muszą wykonać. Każdy błąd skutkuje zdobyciem jednej literki ze słowa „SKATE”. Uzbieranie wszystkich liter oznacza przegraną. Maja Kuczyńska i Łukasz Czepiela stworzyli własną odmianę tej zabawy pod nazwą Game of A.I.R. Pomysł na pierwszą na świecie tego typu rywalizację w powietrzu pojawił się spontanicznie u sportowców w 2020 roku.

– Gdy pomyślałam o tym, co mogę zrobić w powietrzu i co przypomina trochę lot samolotu, przyszły mi do głowy frontflipy, backflipy i inne figury akrobacyjne. Łukasz od razu wymyślił flatspin. Kiedy się spotkaliśmy, mówiliśmy już tylko o tym, jak to zrobić i czy to naprawdę będzie działać – opowiada Maja.

Projekt Game of A.I.R. odbył w Bovec na Słowenii, gdzie warunki do skakania były perfekcyjne, a górski krajobraz dodał niesamowitej efektowności, który można zobaczyć w klipie oraz na zdjęciach z projektu.

Maja Kuczyńska i Łukasz Czepiela – występ podczas Red Bull Game Of A.I.R. w Bovec w Słowenii, 26 sierpnia 2020

Ze sportowego punktu widzenia przedsięwzięcie było dużym wyzwaniem zarówno dla Mai jak i Łukasza.

– Najtrudniejsze było latania dookoła Mai. Mój samolot leciał niemalże pionowo w dół. Byłem w bardzo głębokiej spirali i zniżałem się na dużej, ale wciąż wzrastającej prędkości. Przyrost przeciążenia powodował, że to była dla mnie bardzo ciężka, fizyczna praca. Przy pierwszym okrążeniu Mai miałem około 3G, przy drugim pewnie 6, a przy trzecim 8! Byłem pod jego wpływem przez długi czas. Mogłem lecieć w ten sposób, tylko do pewnego momentu. Kiedy zaczynało mi się ściemniać przed oczami albo włączało mi się widzenie tunelowe, wyprowadzałem samolot i odlatywałem jak najdalej, żeby nie tworzyć zagrożenia. Dla mnie był to przede wszystkim bardzo angażujący fizycznie projekt – opowiada Łukasz Czepiela.

Maja Kuczyńska – występ podczas Red Bull Game Of A.I.R. w Bovec w Słowenii, 26 sierpnia 2020

Maja Kuczyńska jak każde dziecko chciała latać. Jej marzenie spełnił tata, który sam zaczął skakać ze spadochronem w 2010 roku. Kilka miesięcy później, jako 10-letnia dziewczynka, Maja po raz pierwszy spróbowała swoich sił w tunelu aerodynamicznym. Latanie w warunkach symulowanych spodobało jej się na tyle, że postanowiła trenować indoor skydiving. Pięć lat później, podczas oficjalnych zawodów FAI w Pradze, została mistrzynią świata juniorów we freestyle’u – konkurencji przypominającej podniebny taniec akrobatyczny. Z kolei w 2017 roku, będąc najmłodszą zawodniczką w stawce (Maja miała wtedy 17 lat), sięgnęła po wicemistrzostwo świata seniorów.

Łukasz Czepiela jest najbardziej utytułowanym polskim pilotem wyścigowym. Choć w młodości w rodzinnym Rzeszowie nie dawano mu żadnych szans na karierę pilota, wyemigrował do Anglii, by móc zrealizować swoją pasję. Dla Łukasza nie ma lepszego uczucia niż latanie akrobacyjne. Ciężka praca „szczura hangarowego” w rzeszowskim aeroklubie była początkiem wyboistej drogi, która doprowadziła go do tego, że dziś lata trzema samolotami i zdobył uznanie w świecie sportów awiacyjnych.  Łukasz Czepiela zasłynął zdobyciem tytułu mistrza świata kategorii Challenger w najszybszej serii wyścigowej w sportach motorowych, czyli Red Bull Air Race. Historię Łukasza można obejrzeć w osobnym materiale wideo – Łukasz był bohaterem jednego z odcinków serii „Until 18” na Red Bull TV.

mat. prasowy Red Bull

os 20.03.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również