Kamery live
prognoza pogody

Gala Krwiodawców – tak uroczysta po raz drugi

27 listopada 2017 12:03

Tradycją stają się doroczne nowotarskie, bardzo uroczyste Gale Krwiodawców. Organizuje je koło Honorowych Dawców Krwi KROPLA, działające przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji IPA w Nowym Targu. Jest to forma podziękowania za bezinteresowną, wspaniałą postawę tych, którzy dzielą się z potrzebującymi cząstką siebie i pomagają ratować zagrożone życie.

Gala Krwiodawców – tak uroczysta po raz drugi

Pierwsza taka Gala odbyła się w MOK-u dwa lata temu i zrobiła duże wrażenie. Tego roku też atmosferę tworzyli nie lada goście, bo wielokrotnie nagradzany 50-osobowy skład Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza pod batutą ppłka Stanisława Strączka, z solistami Natalią Zabrzeską i Wacławem Wacławiakiem. Prawie dwugodzinny program Gali pozwolił im zaprezentować już dość pokaźną część bogatego repertuaru – od hymnu czerwonokrzyskiego, poprzez piosenki żołnierskie, fragmenty musicali, arii operowych, składankę muzyki pop.

W tak efektownej oprawie wręczane były odznaczenia. Za najpiękniejszy dar humanitarny: bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi – Małopolski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża przyznał odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Odznakę I stopnia, czyli złotą, za oddanie ponad 18 litrów krwi otrzymali: Piotr Chachlowski oraz Grzegorz Kacprzak. Odznakę II stopnia – srebrną, za oddanie ponad 12 litrów: Bartłomiej Fatla, Wojciech Frańczak, Jerzy Gryglak, Stanisław Iskrzycki oraz Sławomir Kiciński.

Kapituła Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża Odznaką Honorową PCK IV stopnia uhonorowała osoby zaangażowane w szerzenie idei czerwonokrzyskiej, a są to: Marcin Grzymek, Sławomir Kiciński, Anna Komorowska, Genowefa Kopeć, Kinga Matuszek, Bernadeta Podczerwińska, Andrzej Skuta, Stanisława Wacław, Wiesław Wojas, Wojciech Rajski.

Uhonorowani zostali uczniowie i nauczyciele od kilku lat oddający krew. Pamiątkowe tablice były dla przedstawicieli szkół średnich, w których odbywają się zbiórki krwi. W tym roku grawertonami wyróżniono: I Liceum Ogólnokształcące im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju, II LO im. ks. prof. Józefa Tischnera w Rabce-Zdroju, Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce, Zasadniczą Szkoły Zawodowej ZDZ w Krakowie z siedzibą w Czarnym Dunajcu, oraz LO im. Stefana Żeromskiego w Krościenku. Pamiątkowe tablice wręczali reprezentanci władz miasta i powiatu.

Tablice były też dla firm wspierających działania klubu HDK Kropla w propagowaniu honorowego krwiodawstwa: Kingi Pienińskiej, Gorącego Potoku, Akcji Serca, oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. I Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu.

Wśród gości byli m.in. reprezentanci służb mundurowych z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego oraz Jerzy Kornaus – wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża, przedstawiciele Oddziału Małopolskiego PCK oraz panie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Targu i Krakowie – ze słowami podziękowań od swojej struktury.

– Stoję tu, jako i dawca i jako biorca – mówił wiceprezes Kornaus.Za to, co czynicie dla drugiego człowieka, że poświęcacie czas, może i dniówkę – dziękuję w imieniu władz Polskiego Czerwonego Krzyża, własnym oraz tych, którzy otrzymali od was tę szczególną pomoc.

Najcenniejsza była jednak obecność cichych bohaterów kolejnych wiosennych i jesiennych akcji poboru krwi. Dla nich – szacunek wielki i nieustający.

Wielu z dawców krwi oddając krew – nie oczekuje nic w zamian, nie mniej jednak wszyscy obecni i nieobecni na uroczystości – zasługują na podziękowania i ogromy szacunek.

/asz

NT24TV 27.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również