Kamery live
prognoza pogody

“Gafa” podczas uroczystości rocznicowych wizyty Jana Pawła II?

28 czerwca 2019 18:23

Część mieszkańców zarzuca władzom miasta, że te nie podziękowały na scenie artystom wykonującym Kantatę “Samotni jak Gwiazdy” w trakcie jubileuszu 40. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Nowym Targu, a także nie nagrodziły autorki albumu “Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II”. Tymczasem radni i urzędnicy przekonują, że podziękowania były, ale po koncertach.

Na ostatniej sesji Rady Miasta w trakcie wystąpień mieszkańców głos zabrała Maria Pawluśkiewicz. Przypomniała program uroczystości związany z obchodami 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu, a następnie wyraziła swoje rozczarowanie.

 – Urząd miasta był współorganizatorem tych uroczystości, więc powinien być odpowiedzialny za organizację tego wydarzenia. Na zakończenie odbyła się kantata, podczas której nastąpiła gafa – mówiła nowotarżanka. – Nikt nie podziękował jej autorom ani jej wykonawcom ze strony władz miasta. To wielkie przeoczenie.

Mieszkanka Nowego Targu nawiązała również do promocji albumu Ludmiły Figiel “Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II”. Okazuje się bowiem, że władze miasta nie nagrodziły autorki albumu.

 – Nagrodzono wówczas piętnastu mieszkańców Nowego Targu dyplomami. Wśród tych ludzi na scenie, którym wręczano nagrody, pani Figiel stała jak sierota, bo ona nie otrzymała żadnego dyplomu. Dostała kwiaty, ale czy nie można było jej docenić dając jej dyplom? Ja to źle odebrałam i uważam, że to wielkie niedopatrzenie ze strony urzędu – podsumowała Pawluśkiewicz.

Głos w sprawie uroczystości rocznicowych zabrała również Bogusława Korwin, była radna.

 – Trzy dni po obchodach na rynku uczniowie z nauczycielami udali się na lotnisko, na pomnik Jana Pawła II. Pomnik okazał się pusty. Bez zniczy ani kwiatów. Obraz nędzy i rozpaczy. Wygląda na to, że delegacji władz miasta tam nie było, a przecież Papież 40 lat temu był na lotnisku, a nie na rynku. Mieszkańcy są tym faktem oburzeni – mówiła radna poprzedniej kadencji.

Okazało się jednak, że władze miasta pod pomnikiem Ojca Świętego na lotnisku były i złożyły kwiaty oraz znicze.

 – Osobiście byłam pod pomnikiem na lotnisku. W imieniu mieszkańców i burmistrza złożyłam kwiaty i zapaliłam znicz. Mogę nawet pokazać zdjęcia – odpowiadała byłej radnej naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katarzyna Put. – Jest mi na prawdę bardzo przykro, że nie zostały docenione te obchody, a zauważa się drobiazgi takie jak brak kwiatów. Czasami niepotrzebne są kwiaty, a ważniejsze okazują się same podziękowania. 

Natomiast do sytuacji związanej z podziękowaniami dla artystów wykonujących Kantatę “Samotni jak Gwiazdy” odniosła się radna Bożena Groń.

 – Byliśmy z radnymi na wszystkich koncertach do samego końca. Po wykonaniu Kantaty dziękowaliśmy za sceną wszystkim artystom, którzy wystąpili. Może kwiatów nie było, ale były gorące podziękowania – przekonywała radna.

 – Te uroczystości miały dwa aspekty. Pierwszy, czyli religijny, żeby pokrzepić ducha przy spadku religijności w naszym narodzie, a co było widać w frekwencji obecnych wówczas wiernych – tłumaczył burmistrz Grzegorz Watycha. – To zadanie jednak nie jest rolą miasta, a parafii i kościołów. Drugi aspekt – artystyczny – został w całości sfinansowany przez budżet miasta. Podczas pierwszej pielgrzymki Jan Paweł II odwiedził Wadowice, Kalwarie, Warszawę, Gniezno. Nie słyszałem, aby samorządy organizowały jakieś uroczystości w tej sprawie. Tylko Telewizja Publiczna zorganizowała w Warszawie koncerty upamiętniające wizytę Ojca Świętego z 1979 roku. Czy na naszych uroczystościach zabrakło kwiatów? Mam nadzieję, że za swój wkład artyści nagrodę odbiorą w niebie, bo nagrodę materialną od nas już otrzymali. Czy było aż tak źle, że trzeba było tu przyjść i jeszcze łyżkę dziegciu z tej mównicy dodać, by zmącić smak tego pięknego święta?

Na koniec burmistrz zwrócił się do byłej radnej.

 – Byliśmy z wiązanką kwiatów pod pomnikiem. To co się stało tam później, tego nie wiemy, ale od dawna było praktyką i tradycją, że tym pomnikiem opiekowały się szkoły. Nie wszystko powinno się obarczyć winą burmistrza i władze miasta. 

/ps/

Piotr Starmach 28.06.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również