Kamery live
Kamery live
prognoza pogody

Finansowanie samochodów firmowych — leasing, kredyt czy może jednak gotówka? (art. sponsorowany)

13 marca 2024 15:24

Posiadanie firmowego samochodu to w obecnych czasach miły standard. Jego kupno różni się jednak od klasycznej procedury zakupu prywatnego auta. Jakie są opcje sfinansowania firmowego pojazdu i która z nich będzie najlepsza akurat dla Twojego biznesu?

Finansowanie samochodów firmowych — leasing, kredyt czy może jednak gotówka? (art. sponsorowany)

Leasing — wynajmowanie pojazdu

Mało przedsiębiorców może pozwolić sobie na bezpośredni zakup nowego auta z salonu. Dlatego powstały dodatkowe możliwości sprawienia firmie pojazdu — leasing albo specjalny kredyt.

Zakup na leasing to wynajęcie samochodu na określony czas. Jest to połączenie opłaty wstępnej i miesięcznych rat leasingowych, które płaci się firmie albo bankowi za możliwość korzystania z pojazdu. Niezwykłą zaletą jest możliwość późniejszego wykupienia samochodu na własność, za mniejszą, znacznie bardziej opłacalną cenę. Jest to również dobra opcja dla miłośników motoryzacji. W niektórych leasingowych umowach istnieje możliwość wymieniania pojazdów na coraz to nowsze modele.

Z tej opcji często korzystają przedsiębiorcy, którzy nie chcą albo nie są w stanie jednorazowo wydać dużej i konkretnej kwoty na nowy samochód firmowy.

Kredyt samochodowy

Kolejnym popularnym sposobem na zakup firmowego samochodu jest zakup auta na kredyt. Wiąże się z tym jednak dłuższy i bardziej skomplikowany proces, który dla niektórych firm może okazać się kompletnie nieopłacalny. W grę wchodzi oczywiście osobna umowa z bankiem, odsetki i specjalny okres spłaty. Nieoczywisty okazuje się również proces weryfikacji finansowej zakupu auta.

Auto firmowe na kredyt to kolejne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami na bezpośredni zakup. Chociaż dużym plusem jest faktyczne posiadanie takiego samochodu, sprawę dość konkretnie komplikują kwestie rozliczeniowe.

Auto firmowe za gotówkę

Ostatecznym sposobem jest zakup pojazdu za pełną kwotę. Potrzebne są do tego jednak wystarczające środki finansowe, na co nie wszystkie firmy są w stanie sobie pozwolić. Zakup pojazdu za gotówkę wiąże się z brakiem późniejszych zobowiązań finansowych. Ostatecznie brak rat, dodatkowych opłat i odsetek może skutkować obniżeniem całkowitego kosztu. Należy jednak pamiętać, że kupno samochodu za gotówkę będzie inaczej rozliczane.

Wybierając samochód firmowy, warto mieć na uwadze cel wykorzystania pojazdu. Auto musi spełniać Twoje wymagania i zapewniać bezpieczeństwo pracownikom. Wiadomo jednak, że na ostateczną decyzję bezpośredni wpływ będą miały finanse. Zakup auta na firmę będzie wiązał się nie tylko z zapłaceniem pewnej wyjściowej kwoty, ale również z kwestiami podatkowymi, które w zależności od sytuacji Twojego biznesu będą mniej lub bardziej korzystne.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie rozważ wszystkie możliwości. Przeanalizuj budżet firmy i weź pod uwagę koszty eksploatacji i podatek VAT. Więcej przydatnych i szczegółowych informacji o zakupie firmowego auta znajdziesz w Internecie, na przykład na stronie:

https://aleo.com/pl/blog/zakup-samochodu-na-firme-co-warto-wiedziec/.

pstarmach 13.03.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również