Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

I Festiwal im. Jana Kantego Pawluśkiewicza – święto muzyki i sztuki

4 kwietnia 2024 21:04
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Od wczoraj w mieście króluje Jan Kanty Pawluśkiewicz. Widać to od dzisiaj również na elewacji Miejskiego Centrum Kultury, na której po zmroku wyświetlane są jego żel-arty. Przed wejściem płoną kolorowe gazowe znicze. Tak będzie aż do godz. 23.00 w sobotę. I Festiwal imienia naszego wszechstronnie utalentowanego ziomka ma ukazać jego niebanalną osobowość oraz artystyczne dokonania w sferach muzyki i sztuk  plastycznych, także siłę inspiracji jego piosenek w młodym pokoleniu. Wstęp na wszystkie odsłony Festiwalu jest wolny!

 

Rozplanowane na cztery dni wydarzenia rozpoczęła wczoraj w projekcja filmu „Pułkownik Kwiatkowski”, w reżyserii Kazimierza Kutza, z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza, z wprowadzeniem filmoznawczym dr Małgorzaty Flig.   

Dziś do południa odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Jak kury kruszą mury?”.

Wieczorem można było obejrzeć film „Papusza” w reżyserii Joanny Krauze, również z muzyką Jana Kantego.

A w piątek 5 kwietnia:

od godz. 10.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży  „Dumne kury kruszą mury –  INSPIRUJĄ!”, sala plastyczna MCK, zapisy grup – sekretariat MCK

godz. 18.00 – wernisaż i otwarcie wystawy obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza, hol MCK

godz. 18.30 Promocja książki „Księgi Nieczyste” – autorzy: Zygmunt Konieczny i Jan Kanty Pawluśkiewicz – wstęp wolny, sala widowiskowa MCK.

6 kwietnia (sobota)

godz. 18.00 – Koncert Finalistów Konkursu na interpretacje utworów Jana Kantego Pawluśkiewicza (jury konkursu: Beata Bednarz, Marta Bizoń, Jacek Wójcicki) oraz Recital JANUSZA RADKA, sala widowiskowa MCK, wejściówki do odbioru w sekretariacie MCK.

Partnerem głównym Festiwalu jest Województwo Małopolskie.

Poniżej – sylwetki finalistów Konkursu na interpretacje utworów Jana Kantego Pawluśkiewicza, młodych osób z wielu zakątków Polski – od Suwałk po Kraków, a wśród nich – kilka reprezentantek Podhala.

Ewa Dobrucka

Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Pochodzi z Bielska-Białej. Zadebiutowała w 2021 roku na Scenie Ciśnień TM Capitol we Wrocławiu w spektaklu dyplomowym „Wesele” w reżyserii Wojtka Kościelniaka. Zagrała w 13 spektaklach, które opierały się na przeróżnej estetyce teatralnej. Aktualnie gra na deskach: Teatru im. C.K.Norwida w Jeleniej Górze, Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Jej żywiołem są spektakle i role muzyczne, takie jak Rosie z „Kabaretu” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. Z miłości do muzyki i teatru zrodziła się „Sońka” – spektakl, który pod kierownictwem Katarzyny Strączek i Eweliny Ciszewskiej stworzyli razem z Koleżankami i Kolegami z AST.

Karolina Fryt

Pochodzi z Andrychowa. Od kilku lat mieszka w Krakowie, gdzie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące. Aktualnie studiuje na drugim roku psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
w Krakowie. Ukończyła Studio Aktorskie Doroty Zięciowskiej. Jest wokalistką, autorką tekstów i Kompozytorką. W swojej twórczości łączy poezję śpiewaną i piosenkę aktorską z muzyką popularną. Występuje od dziesięciu lat, zwyciężyła 33 edycję Szansy na Sukces Opole 2023, była finalistką Konkursu Debiuty na 60 KFPP w Opolu, gdzie za wykonanie autorskiego utworu „Wykrzycz” zdobyła II miejsce w głosowaniu publiczności. Zagrała w spektaklu „Fame – The Musical” w Krakowskim Teatrze Variete w ramach projektu „Droga do Sławy”. Do jej największych sukcesów można zaliczyć: I miejsce w Turnieju  Jednego Wiersza 2023, w Festiwalu Małych Form Teatralnych 2022 i Festiwalu Artystycznym Młodzieży 2021. Zajęła też III miejsce w Turnieju Poezji Śpiewanej 2023 we Wrocławiu.

Michał Kaczmarek

Mieszka w Bydgoszczy, pochodzi z muzykalnej rodziny, jego ojciec był budowniczym instrumentów ludowych, dziadek śpiewakiem i skrzypkiem. Michał ukończył Szkołę Muzyczną w klasie trąbki oraz Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie wokalnej AM w Katowicach. Jego pasją są podróże połączone czasem  z występami scenicznymi, ostatnio w Kazachstanie na Międzynarodowych Festiwalach zdobył trzy Główne Nagrody, z czego dwie wyśpiewał w języku kazachskim. Jest zapalonym kolekcjonerem zapachów, w swoich zbiorach posiada około 600 flakonów perfum. Na co dzień muzykuje i uczy.

Michał Kamiński

Jest studentem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na Wydziale Wokalno-aktorskim, ukończył także Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu. Interesuje go głównie muzyka i teatr. Jest laureatem wielu festiwali i konkursów wokalnych, w tym międzynarodowych. Za swój największy sukces uznaje „Złoty Aplauz” zdobyty na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Komponuje i aranżuje swoje utwory, jego marzeniem jest wydanie swojego albumu muzycznego i skomponowanie muzyki do spektaklu.

Martyna Kleszczewska

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Suwałkach w klasie klarnetu, studiuje
na Wydziale Aktorskim Krakowskiej Akademii im Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Zaprezentowała monodram „Zabrali mnie w nocnej koszuli” w reżyserii Jolanty Hinc Mackiewicz na 32. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, zagrała w spektaklu muzycznym „ Noc w SPATiF” z Grupą Teatru Muzycznego na Dniach Kultury Polskiej w Wilnie w 2023 r. Uczestniczyła
w warsztatach aktorskich organizowanych przez Teatr Efemeryczny w Suwałkach. Uczy się języka włoskiego i kocha psy.

Antonina Kozakoszczak

Studentka Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Dramatycznym, ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Konstancinie-Jeziornej na flecie poprzecznym i fortepianie, gra także na gitarze elektrycznej, komponuje własne  utwory zwracając szczególną uwagę na budowanie harmonii i pracę na głosy. Tańczy, w 2019 r. została vice-mistrzynią świata w kategorii disco-dance mini formacje Federacji IDF. Dorywczo występuje w TV, między innymi w „Ojcu Mateuszu” i reklamach Castoramy. Aktualnie uczestniczy w eliminacjach do Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Anna Krok i Alicja Matusiak

Obie są studentkami trzeciego roku Krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych na Wydziale Aktorskim. Pierwsza doświadczenia teatralne i filmowe mają już  za sobą. Przy pracy nad konkursową „Pieśnią Papuszy” współpracowały z prof. Bronisławem Majem, który stworzył dla nich polski tekst na  motywach poematu Papuszy „Krwawe łzy”. Alicja urodziła się w Warszawie jako czwarta z piątki rodzeństwa, a Ania jest jedynaczką z Krakowa i to w zasadzie, jak same napisały, koniec różnic między nimi. Są do siebie podobne do tego stopnia, że czasem jedna zbiera gratulacje za osiągnięcia drugiej i dlatego zdecydowały się wystąpić jako duet, żeby nie było zbędnych nieporozumień. Ania jeździ konno,  tańczyła 8 lat w balecie i mówi po hiszpańsku. Alicja skacze na spadochronie, mówi płynnie po norwesku i gra na skrzypcach.

Aleksandra Lichaj

Pochodzi z Zaskala. Jest uczennicą I LO im Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, uczęszcza także do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im F. Chopina w klasie fortepianu. Jej pasją jest oczywiście muzyka, ale pasjonują ją również nauki ścisłe. Mimo młodego wieku ma już na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych :

I miejsce – Young Jazz Festiwal : Od Nowego Orleanu do Nowego Targu

I miejsce (dwukrotnie) – Festiwal Skowroneczek

I miejsce – Lubaczowskie Impresje Muzyczne (fortepian)

II miejsce – Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Kolbuszowej
Należy do formacji wokalnej „The Voice Sound”

Żaneta Rus

Pochodzi z Żywca, gdzie pierwsze kroki na scenie stawiała już w przedszkolu i już od tamtego czasu stara się z niej nie schodzić. Kocha muzykę, śpiewa, gra na pianinie i komponuje własne utwory, na razie „do szuflady”, ale marzy o wydaniu własnej płyty. Jest absolwentką szkoły muzycznej Instytutu Rozwoju Artystycznego w Żywcu (wokalistyka i pianino). Obecnie jest studentką III roku na Akademii Teatralnej im Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na specjalności aktorstwo i wokalistyka. Gra w musicalu „Kalyani” w reżyserii A. Osika i T. Godzisza w krakowskim teatrze Variete i Palladium w Warszawie. Prowadzi warsztaty aktorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi aktywny tryb życia : tańczy, ćwiczy jogę, biega i ma Brązowy Pas w Ju-jitstu.

Weronika Sabatowska

Edukację muzyczną rozpoczęła w PSM im Fryderyka Chopina w Ostrzeszowie w klasie fortepianu.
Występowała z Młodzieżową Akademią Musicalową podczas Narodowego Forum Muzyki w Hali Stulecia we Wrocławiu, zdobyła I nagrodę w Konkursie Interpretacji Wokalnej „My wrocławianie sami swoi”. Aktualnie studiuje wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej w Katowicach. Poza studiami uczy śpiewu w prywatnych szkołach muzycznych, pracuje nad autorskimi kompozycjami i koncertuje z zespołem.

Milena Sołtys-Walosik

Studentka Akademii Muzycznej im Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Pochodzi z Krościenka nad Dunajcem, w Krakowie studiowała socjologię i religioznawstwo, pracowała dwa lata w Chórze Opery Krakowskiej. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów muzycznych, występuje jako solistka na koncertach i festiwalach wokalno-organowych takich jak Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze czy Tynieckie Recitale Organowe Rok XLIX w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Jest mamą 8 letnich bliźniaków Ani i Wojtka, z którymi rodzinnie muzykują w domu w Krakowie.

Mateusz Wróblewicz

Pochodzi z Gdańska, jako sześciolatek wyjechał z rodzina do Holandii, gdzie mieszkał przez 12 lat.
Do Polski wrócił w 2019 roku by przygotować się do egzaminów wstępnych na studia aktorskie, które zdał z powodzeniem i od 2021 roku jest studentem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na specjalizacji wokalno-aktorskiej. Z Holandii przywiózł potrzebą jeżdżenia na rowerze, którego nie odstawia nawet zimą. Do swoich sukcesów zalicza zajęcie II miejsca na festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” w roku 2023, gdzie zaśpiewał razem z Sarą Kociołek. W listopadzie 2023 wykonał recital w ramach organizowanego przez Bogusława Sobczuka cyklu „Przed Premierą”.

Sylwia Zelek-Golonka

Absolwentka wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Występuje w Teatrze Stu i śpiewa w Chórze Polskiego Radia – Lusławice. Jest laureatką Międzynarodowego Festiwalu Sztuk „Słowiański Bazar”. Kocha Poezję Śpiewaną, a w jej kręgu zainteresowania jest także sport, kulinaria i dobra książka.

 Zespół Tercet „Ładne Kwiatki”

„Ładne Kwiatki” to etno-folkowy projekt trzech śpiewaczek o różnych osobowościach i  temperamentach, który powstał z inicjatywy pieśniarki folkowej i ludowej z regionu górali ochotnickich Mirosławy Zaziąbło-Hubiak. W lipcu 2023 roku zaprosiła do współpracy śpiewaczkę operową Zuzannę Kiliszewską oraz pieśniarkę i kompozytorkę podhalańską Sylwie Bastę Silvanę.  Wykonują muzykę w wielu stylach muzycznych – od poezji śpiewanej po worldmusic. Jednym z celów zespołu jest przywracanie zapomnianych melodii tradycyjnych i nadawanie im nowego brzmienia.

Katarzyna Żbel

Jest studentką III roku Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Pochodzi z Roztropic. Jej najukochańszym utworem są „Oczy tej małej”. W lutym udało się jej polecieć do Afryki i zwiedzić dwa kraje Gambię i Senegal.  Marzy by jeszcze polecieć do Ameryki Południowej. Z tego powodu od miesiąca uczy się hiszpańskiego na duo lingo. Kocha pić kawę, wymyślać i gotować autorskie dania i spędzać czas z bliskimi. W 2023 roku wzięła udział w dwóch festiwalach „Inspiracje-interpretacje” we Wrocławiu oraz w festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”.

(asz)

video – Piotr Starmach

Fot. Paweł Kos

 

 

 

 

pstarmach 04.04.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również