Kamery live
prognoza pogody

Euroregion Tatry zainaugurował obchody jubileuszu 25-lecia

14 września 2019 09:57
Wyciszenie Włącz dźwięk

Od transgranicznego kongresu zorganizowanego na podhalańskiej uczelni, rozpoczęło się świętowanie jubileuszu 25-lecia istnienia Euroregionu Tatry. Przypomniano o początkach istnienia związku, a podsumowując ostatnie ćwierćwiecze, przedstawiono też perspektywy na przyszłość. Miasta Nowy Targ i Kieżmark odebrały specjalną, jubileuszową nagrodę za wzorową współpracę. 

W kongresie wzięło udział kilkudziesięciu delegatów z obu stron granicy. Uroczystego otwarcia XXV kongresu dokonał Bogusław Waksmundzki – Przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” oraz Ján Ferenčák – Przewodniczący Rady Združenia Euroregión Tatry. Przypomniano fakt, że na samym początku deklarację podpisywało 12 samorządów po stronie polskiej i 6 po stronie słowackiej. Dziś do Euroregionu Tatry należy 31 samorządów po stronie polskiej i 103 po stronie słowackiej – choć ze względu na inną strukturę samorządową na Słowacji, trudno porównywać to ilościowo. Honorowy Prezes Euroregionu „Tatry” Wendelin Haber wyczerpująco opowiadał o samych początkach organizacji i perypetiach z jej powstaniem.

-Obecna sytuacja i działalność Euroregionu to jest zupełnie co innego, niż początki, kiedy był entuzjazm, nie było pieniędzy, a członkowie wzajemnie się wspierali. Jeżeli coś się robiło, to z pieniędzy samorządów. W tej chwili są bardzo duże środki, które umożliwiają prawidłowe działanie. To, co myśmy sobie zakładali na samym początku można w tej chwili realizować z całym powodzeniem – mówił Wendelin Haber, wspominając pierwsze wspólnie działania, służące integracji, jak: wymiana młodzieży, wydarzenia sportowe, wspólne spotkania, imprezy. Jednym z pierwszych inwestycyjnych projektów była budowa ścieżki rowerowej ze Szczawnicy do Leśnicy po słowackiej stronie. 

Bogusław Waksmundzki podsumował działalność, przedstawiając też perspektywy rozwoju. Podjęto również uchwałę w sprawie jubileuszu 25-lecia związku.

-Na pewno święto jest zacne. Zdajemy sobie sprawę z ogromnej pracy poprzedników wykonanej w ramach pozyskania partnerów do współpracy polsko-słowackiej. Nasze działanie i wyzwania na przyszłość wiążą się z utrzymaniem tego, co zostało wypracowane przez poprzedników. Jest wielu nowych samorządowców, którzy nie pamiętają tych trudnych początków i myślę, że dzisiejszy kongres przybliży im historycznie to, jak wyglądają sprawy związane ze współpracą, że ona nigdy nie była łatwa i że to zawsze ludzie decydują, czy ona jest łatwa, czy trudna – mówił Bogusław Waksmundzki, Przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” – Na najbliższe 25 lat można życzyć sobie tego, żeby ludzie szukali porozumienia, szukali kontaktów, poznawali się. Współpraca samorządów, ludzi na pograniczu powoduje to, że rządy naszego kraju w Warszawie, czy Bratysławie mogą spać spokojnie. Politykę międzynarodową prowadzi oczywiście rząd, my tylko wykonujemy tą codzienną, mrówczą pracę w ramach dobrosąsiedzkich kontaktów. 

Działalność Związku zwięźle podsumował szef biura Euroregionu Tatry, Michał Stawarski:

-Euroregion Tatry obchodzi 25-lecie działalności. Początki były bardzo ciężkie, nikt nie sądził, że to się rozrośnie do tak wielkiego przedsięwzięcia. Zaczynaliśmy od małych projektów, kilkutysięcznych, teraz realizujemy projekty kilkumilionowe, stawiamy na inwestycje, rozwój pogranicza polsko-słowackiego i turystyki. Celem powołania naszej instytucji było to, aby przybliżać społeczności przy granicy. Początki są takie, że trzeba się poznać, spotkać, porozmawiać. My jesteśmy już na tym wyższym poziomie: my budujemy razem.  – mówił Michał Stawarski, dyrektor Biura Euroregionu Tatry, wspominając również o “dziecku” Euroregionu, jakim jest EUWT Tatry oraz o największym owocu polsko-słowackiej współpracy, czyli Szlaku wokół Tatr. Na realizację tego wielkiego, historyczno-kulturowo-przyrodniczego projektu udało się pozyskać już łącznie 12 mln euro. 

Burmistrz Grzegorz Watycha, który wspólnie z burmistrzem Kieżmarku Jánem Ferenčákiem odebrał wczoraj specjalną nagrodę z okazji 25-lecia za wzorcową współpracę pomiędzy samorządami, mówił o znaczeniu Euroregionu Tatry dla Stolicy Podhala:

-Dla miasta Nowy Targ jest to duży prestiż, że właśnie tutaj mieści się siedziba, biuro związku Euroregion Tatry. Jest to miejsce, z którego wychodzi wiele inicjatyw, które skupia pomysły na współpracę polsko-słowacką, rozwój pogranicza, po to, żeby mieszkańcom żyło się lepiej. To też kwestia społecznej współpracy, zanikanie podziałów, które wywoływała granica. Są to bardziej ludzkie kontakty. Możliwość swobodnego przejazdu, brak bariery związanej z paszportami, kontrolą graniczną – to wszystko sprawia, że czujemy się tutaj gospodarzami całego tego terenu, a dla nas, jako mieszkańców Nowego Targu, Podhala, Tatry, które mają nas łączyć stają się takimi wspólnymi górami, wspólnym dobrem, które dostaliśmy od Stwórcy jako piękno, o które możemy wspólnie zadbać – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz WatychaTeraz wchodzimy w inny etap współpracy, bo teraz musimy te projekty realizować wspólnie, nie tak, że my po polskiej, a partner po słowackiej stronie, sam realizuje projekty, a umowa jest wymogiem formalnym. W tym czasie, projekty realizowane są już wspólnie, co również powoduje, że te nasze kontakty muszą być już na innej płaszczyźnie. Współpraca zadzierzgnięta na kanwie powołania Euroregionu, ma szansę dalej się rozwijać, o ile ten priorytet dofinansowania grantów, będzie utrzymany. 

-Miałem przyjemność pod koniec lat 90. być szefem komisji gospodarczej i robić fora polsko-słowackie i nawiązywało to pierwsze kontakty pomiędzy przedsiębiorcami obu krajów. Przez te kilkanaście lat, dobre rozdysponowanie funduszy europejskich na różne projekty infrastrukturalne, w tym trasy rowerowe, spowodowało to, ze inwestorzy i przedsiębiorcy prywatni mogli bardzo ubogacić ofertę turystyczną Podhala, Spisza, Orawy – podkreślał Andrzej Gut – Mostowy. 

Nagrodę im. Petera Buriana odebrały w tym roku władze gminy Muszyna. Organizatorami wydarzenia były Rada Związku Euroregion „Tatry” oraz Rada Združenia Euroregión Tatry.

Relacja filmowa z wydarzenia – w najbliższym “Przeglądzie Tygodniowym”, już w środę.

/os

os 14.09.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również