Kamery live
prognoza pogody

EtnoMałopolska – warsztaty szkoleniowe dla kół gospodyń wiejskich

9 marca 2022 13:41
Wyciszenie Włącz dźwięk

EtnoMałopolska – to cykl warsztatów szkoleniowych przeznaczonych dla przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich jako pierwszoplanowych aktorek życia na wsi. Trzecia edycja wydarzenia odbyła się w tym tygodniu w Szaflarach. W trzydniowym szkoleniu wzięło udział kilkadziesiąt pań z różnych kół gospodyń wiejskich z terenu całego województwa.

Panie przybyłe do “Borowego Dworu” z różnych zakątków Małopolski witał w imieniu władz wojewódzkich wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura. EtnoMałopolska – to wykłady, warsztaty, praca w grupach, ale też okazja do spotkania, integracji, czy wymiany doświadczeń. Projekt jest dofinansowany z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Jednym z założeń warsztatów jest podkreślenie roli, jaką w zakresie ochrony lokalnego dziedzictwa oraz pamięci kulturowej pełnią właśnie koła gospodyń wiejskich. Nie bez powodu nazywane są one społecznymi skarbnicami dziedzictwa.

-De facto tego rodzaju organizacje kobiece stanowią swego rodzaju pionierską działalność. Dzisiaj często się o tym zapomina, a koła gospodyń wiejskich sprowadza się do działalności folklorystycznej, związanej z kulinariami, czy produktami regionalnymi, natomiast one od samego początku działały bardzo obywatelsko. Są takim dziedzictwem samorządności – poprzez organizowanie kursów, czynnik edukacyjny i dobrze, że dzisiaj się do tego wraca, między innymi właśnie poprzez takie wydarzenie, jak tutaj mamy – wyjaśnia dr Joanna Dziadowiec – Greganić, antropolożka kultury, kulturoznawczyni

W programie tegorocznych warsztatów, które odbyły się w dniach 7-9 marca znalazły się wykłady: Koła gospodyń wiejskich jako społeczne skarbnice dziedzictwa; Zróżnicowanie etnograficzne Województwa Małopolskiego; Strój ludowy w Małopolsce; Partnerstwo, budowanie sieci współpracy dla dziedzictwa oraz Plastyka Obrzędowa. Prelegentami byli: dr Joanna Dziadowiec -Greganić, Patryk Rutkowski i Agnieszka Wargowska-Dudek. Warsztatowe zajęcia z podziałem na grupy dotyczyły plastyki obrzędowej w praktyce, zarządzania projektami artystycznymi i partnerstwami na rzecz dziedzictwa oraz archiwizacji, digitalizacji i promocji lokalnego dziedzictwa. Panie miały także okazję obejrzeć spektakl Teatru Nowego z Nowego Sącza pt. “Narcyz”.

To aktywizowanie pań w różne strony: jak pozyskiwać środki, jak dbać o to swoje dziedzictwo – mówi dr Joanna Dziadowiec – Greganić – Dzisiaj w kontekście nowej filozofii dziedzictwa i badań dziedzictwa w działaniu, społeczności same biorą dziedzictwo w swoje ręce, same zaczynają badać,  szukać, archiwizować, otwierać szafy i strychy. My będziemy rozmawiać o tym, jak to robić – jak kategoryzować, inwentaryzować. Połączymy sobie tradycję z nowymi technologiami, by zobaczyć, jak archiwizować i digitalizować te zasoby na przykładzie aplikacji EtnoStoria. 

Trzydniowe warsztaty zwieńczyła debata podsumowująca z przedstawieniem projektów grupowych, opracowanych podczas warsztatów oraz uroczyste wręczenie certyfikatów

os 09.03.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również