Kamery live
prognoza pogody

EkoSłupek – mierzy i kolorem sygnalizuje jakość powietrza

18 września 2020 16:59

EkoSłupek to opatentowane urządzenie służące do pomiaru i sygnalizacji jakości powietrza za pomocą koloru światła. Z rozwiązania korzysta już kilka polskich gmin, głównie z terenu Śląska. Radna Ewa Pawlikowska po raz drugi wnioskuje, by urządzenia pojawiły się także w Nowym Targu.

EkoSłupek - mierzy i kolorem sygnalizuje jakość powietrza

EkoSłupek to urządzenie wyposażone w oświetlenie ledowe, które na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych, jak również innych zanieczyszczeń, przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza – od zielonej przez żółtą, pomarańczową, czerwoną aż po ciemnobordową. 

W zależności od wybranego modelu, słupek mierzy stężenie różnych zanieczyszczeń w powietrzu – m.in. dwutlenku siarki, ozonu, pyłów zawieszonych PM 1, PM 2.5, PM 10, formaldehydów, dwutlenku węgla i azotu. Dodatkowo, dokonuje też pomiaru ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności. Koszt jednego ekosłupka waha się od 3,6 do 9 tysięcy netto w zależności od rodzaju czujników.

Radna Ewa Pawlikowska wnioskuje, by ekosłupki zainstalować przy nowotarskich szkołach. W placówkach od kilku lat istnieje co prawda system informowania o aktualnej jakości powietrza za pomocą tekturowych tablic z “buźkami”, jednak, zdaniem radnej “nie odzwierciedla on stanu powietrza np. na Kowańcu, czy w okolicy bloków mieszkalnych”.  

Przypomnijmy, że miasto już od dłuższego czasu zabiega o rozbudowę systemu monitoringu powietrza w różnych miejscach Nowego Targu. Dotychczasowe starania nie spotykały się jednak z pozytywnym odzewem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. 

Jeszcze w 2017 roku, w ramach porozumienia o współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach, powstał projekt lokalnego systemu monitoringu jakości powietrza, uwzględniający 16 punktów pomiarowych uzupełnionych monitoringiem mobilnym. Projekt obejmował badania takich parametrów jak PM10 i PM2.5, NO2, SO2, CO i ozon. Dodatkowo uwzględniał elementy umożliwiające informowanie mieszkańców o jakości powietrza w poszczególnych częściach miasta za pomocą przeglądarki internetowej, sieci stacjonarnych wyświetlaczy oraz tablic informacyjnych, wskazując obszary, w których należy w pierwszej kolejności koncentrować działania w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza. Koszt realizacji tego projektu oszacowano na 471,5 tys. złotych. Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spotkał się z negatywną opinią Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Negatywną rekomendację GIOŚ otrzymano również dla zakupu dodatkowej stacji monitoringu jakości powietrza (koszt 0,5 mln zł), która miała funkcjonować w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. 

Część przedsiębiorców lub osób prywatnych na własną rękę zainstalowała w mieście czujniki jakości powietrza, tworząc swego rodzaju sieć monitoringu jakości powietrza w różnych częściach miasta. Czujniki Airly znajdują się  m.in. na Szkole Podstawowej nr 4 na Niwie, czy siedzibie Nowotarskiej Telewizji Kablowej, leżącej w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 2. 

Ponadto w ramach programu LIFE, Krakowski Alarm Smogowy zainstalował na budynku Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej 2 pyłomierze. Jeden z nich dokonuje pomiaru na zewnątrz szkoły, natomiast drugi – w jednej z sal lekcyjnych. 

zdj. ekosłupków: EkoSłupek/Facebook

Portal nowytarg24.tv – sponsorem nowego czujnika jakości powietrza Airly

Niwa – z miernikiem jakości powietrza

os 18.09.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również