Kamery live
prognoza pogody

Eko-bohaterowie już wiedzą: recykling się opłaca

2 listopada 2022 06:56
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Już 24-ty raz szkolna młódź z nowotarskich podstawówek zaangażowała się w miejskie recyklingowe zbiórki. Uczniom dzielnie towarzyszyły przedszkolaki z trzech placówek. Trud młodych eko-bohaterów nagrodziły atrakcyjne prezenty.

W prowadzonych od czerwca ubiegłego do czerwca tego roku konkursach recyklingowych wzięły udział dwa przedszkola publiczne – nr 2 i nr 4 oraz jedno przedszkole niepubliczne, także cztery szkoły podstawowe.

Po sprawdzeniu i zsumowaniu pokwitowań, ilości zostały podzielone przez uczestników konkursu w danej placówce. Na podstawie tego ilorazu komisja mogła już wyłonić zwycięzców w każdej kategorii.  

Nagrody w postaci m.in.: sprzętu audio, tablic korkowych, tonerów do drukarek, pufów, piłek, skakanek, puzzli oraz gier planszowych, wybrane zostały przez koordynatorów konkursu w szkołach i przedszkolach, zakupione natomiast przez Referat ds. gospodarki Odpadami ze środków miasta, które wyasygnowało na to prawie 3 tys. zł. Prezenty wręczała najmłodszym i nieco starszym eko-bohaterom pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, w asyście pań z miejskiego referatu. Przedszkolaki i uczniowie przybyli na finał recyklingowego konkursu wraz z opiekunami i dyrektorami placówek.

Liczba uczestników konkursu to 1861 uczniów i przedszkolaków. Łącznie zebrali oni 947 kg aluminiowych puszek i 17.903 kg makulatury.

W zbiórce makulatury niekwestionowanym liderem jest Szkoła Podstawowa Nr 3 z Kowańca, której udało się zgromadzić imponująca ilość prawie 9.400 kg. Na jednego ucznia przypadło tu ponad 31 kg zebranego papieru. Kolejne miejsca zajęły szkoły nr 5, 2 i 4.  W zbieraniu puszek aluminiowych na czoło również wysforowała się „trójka”, zebrawszy 647 kilogramów. II miejsce przypadło „piątce”, a III – „czwórce”.

Spośród przedszkoli makulaturę zbierała tylko miejska „czwórka” na osiedlu Bór, gromadząc równo 100 kilogramów, co oznacza, że jeden przedszkolak przyniósł do punktu skupu średnio 4 kg.

W zbieranie puszek zaangażowały się natomiast dwa przedszkola: miejska „dwójka” na Kowańcu oraz Niepubliczne Przedszkole „Fiku-Miku”. Palma pierwszeństwa przypadła „dwójce”, za 143 kg aluminiowego surowca wtórnego.

O sympatyczny i pouczający instruktażowy film na temat zasad segregacji odpadów oraz procesów recyklingu, prezentowany podczas finału konkursów, postarała się odbierająca odpady z miasta firma „Empol”. 

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 02.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również