Kamery live
prognoza pogody

Dziś zaćmienie Księżyca

16 lipca 2019 13:44

Dzisiaj w nocy będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Faza maksymalna zaćmienia ma nastąpić około 23.32. Wtedy to w cieniu znajdzie się około 2/3 tarczy.

Dziś zaćmienie Księżyca

Zjawisko będzie widoczne z terytorium całej Polski i potrwa około 5,5 godziny. Częściowe zaćmienie rozpocznie się o godzinie 20.44, gdy Księżyc zacznie wchodzić w tzw. półcień Ziemi. Faza maksymalna nastąpi o 23.32, przy czym Księżyc nie zostanie całkowicie zasłonięty. W cieniu znajdzie się około 2/3 jego tarczy, dlatego będzie to zaćmienie częściowe.

Aby obserwować zaćmienie nie potrzeba żadnych specjalnych przyrządów astronomicznych, ale lornetka pozwoli na dokładniejszą obserwację.

Zaćmienia słońca następują, gdy znajdzie się on na linii Słońce-Ziemia, po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, wchodząc w cień rzucany przez naszą planetę. W sytuacji odwrotnej, gdy Księżyc znajduje się między Słońcem, a Ziemią, może on rzucać cień na Ziemię, przez co możemy obserwować zaćmienie Słońca.

Przy okazji zaćmienia łatwo będzie zobaczyć dwie planety – Saturna i Jowisza.

Źródło: PAP

/ak 

Aleksandra Kokalik 16.07.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również