Kamery live
prognoza pogody

Dzikie wysypisko śmieci – tak wyglądała zbiórka odpadów wielkogabarytowych na Kowańcu

4 maja 2017 10:44

W ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych z 8 rejonów Nowego Targu odebrano od mieszkańców miasta 77,64 ton odpadów. Koszt odbioru i zagospodarowania tych odpadów wyniósł 31 755 złotych. Wszystko przedstawiałoby się wspaniale, gdyby nie jeden ponury aspekt związany ze zbiórką.

Dzikie wysypisko śmieci - tak wyglądała zbiórka odpadów wielkogabarytowych na Kowańcu

Wydawałoby się oczywiste, że w dzisiejszych czasach każdy rozumie zasadę, wg której funkcjonuje zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Zresztą, co tu rozumieć – akcja polega na zadaniu sobie “trudu” wystawienia odpadów w danym dniu przed posesję, ewentualnie – w przypadku większej ilości odpadów – na zgłoszeniu tego faktu do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Dodajmy, że zbiórka odpadów wielkogabarytowych z zasady nie obejmuje przedsiębiorstw i firm, ale domy mieszkalne. 

 Niestety, jak się okazało, idea akcji nie dla wszystkich jest zrozumiała…

Niestety był też pewien niezbyt dobry wymiar tej akcji zbiórki, ponieważ na pętli autobusowej na Kowańcu mieszkańcy – właściciele posesji, ale też przedsiębiorcy – bo część tych odpadów wskazywała na to – urządziła niekontrolowane, dzikie wysypisko. Część tych odpadów została też zrzucona do potoku. Dzięki strażakom – którym z tego miejsca dziękuję – zostały wydobyte, usunięte – informował podczas Sesji Rady Miasta burmistrz Grzegorz Watycha.

Sytuacja jest bulwersująca i wydawałoby się, absolutnie pozbawiona dobrych stron. Niestety, okazało się, że mogło być jeszcze gorzej – na przykład wtedy, gdyby śmieci, zamiast na dzikie wysypisko, trafiły do pieca, jak zapewne bywało nieraz w poprzednich latach, kiedy akcje tego typu nie były tak powszechne, a społeczna świadomość ekologiczna – jeszcze niższa. Ten pozytywny wymiar kontrowersyjnej zbiórki wskazał burmistrz. 

Jedyny pozytyw, jaki w tym dostrzegam jest taki, że te odpady nie trafiły do pieca. Część z tych odpadów, która była wystawiona przed posesję i została odebrana, pewnie w innych sytuacjach, czy też w poprzednich latach trafiałaby do spalenia – spuentował.

 /os

fot. WGKiOŚ UM

 

NT24TV 04.05.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również