Kamery live
prognoza pogody

Dzień papieski w Nowym Targu

17 października 2021 08:33
Wyciszenie Włącz dźwięk

Wczoraj na rynku w Nowym Targu miały miejsce obchody XXI Dnia Papieskiego. 16 października – rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową  – to jeden z tych dni w roku, kiedy z ratuszowej wieży rozbrzmiewa ulubiona pieśń Jana Pawła II “Barka”. Tym razem można ją było także usłyszeć w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej i Miejskiego Chóru “Gorce”. Świętowaniu Dnia Papieskiego w plenerze wyjątkowo sprzyjała wczoraj słoneczna aura. 

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia przez władze miasta wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą, później miał miejsce plenerowy koncert. Część artystyczną rozpoczęła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą  kapelmistrza Marcina Musiaka, po której wystąpił Miejski Chór “Gorce” pod dyrekcją Doroty Żmudy. W niedługim programie znalazło się miejsce na utwory dobrze znane, ale też nowe wykonania. Słynna “Barka” zabrzmiała wczoraj w sumie aż trzy razy, angażując zgromadzonych do wspólnego śpiewu. 

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie plenerowej wystawy biograficznej, poświęconej kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, na której możemy znaleźć m.in. wspólne zdjęcie z abp. Karolem Wojtyłą podczas wypoczynku na Podhalu. Ekspozycję opracował Instytut Pamięci Narodowej i można ją oglądać od wschodniej strony ratusza.

Wcześniej wszyscy chętni mogli bezpłatnie zwiedzić stałą wystawę w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego  w Nowym Targu „Miasto Nowy Targ – Jan Paweł II: przeszłość i obecność”, jak również  obejrzeć w muzealnej sali filmy dokumentalne “Nowotarskie ślady papieża Jana Pawła II” oraz „Liczę na Was”.

W niedzielę (17 października) o godzinie 15:00 – kolejna odsłona obchodów, czyli nieszpory na lotnisku i program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 na Kowańcu z okazji 30-lecia nadania szkole imienia Jana Pawła II.

“Trójka” pamięta o swoim patronie

 

os 17.10.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również