Kamery live
prognoza pogody

Dzień Papieski. Trafił duch, do naszych serc, stał się cud – zniknął lęk

17 października 2022 12:41
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Od złożenia biało-żółtej wiązanki kwiatów pod płaskorzeźbą poświęconą Papieżowi Polakowi na frontowej ścianie rausza rozpoczęły się obchody Dnia Papieskiego w Nowym Targu.

Uczestniczyła w tym hołdzie delegacja władz miasta, na czele z przewodniczącym Rady Grzegorzem Luberdą i burmistrzem Grzegorzem Watychą oraz prezesem nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan, Wojciechem Groniem.

W roku, który przyniósł 44. rocznicę wyboru krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, XXII Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem “Blask prawdy”, nawiązującym do X encykliki Jana Pawła II „Veritas splendor”. „W świecie, w którym zanika umiejętność rozróżniania prawdy od kłamstwa, wypaczeniu ulegają takie pojęcia, jak miłość, wolność i wspólnota” – rozwinęli polscy biskupi hasło XXII Dnia.

Po hołdzie na nowotarskim rynku, obchody przeniosły się na lotnisko, miejsce tłumnej Mszy św. z Janem Pawłem II w czerwcu 1979 roku. Doroczną tradycja są nieszpory przy pomniku Białego Pielgrzyma na pamiątkę dnia, w którym murawa lotniska przyjęła może i milion wiernych. Tym razem nieszpory prowadził ks. Janusz Skorupa z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, a że pogoda sprzyjała, na lotnisko przywędrowało wielu nowotarżan, którym chcieli dać świadectwo swojej wierze i wdzięcznej pamięci.

Ponieważ idealne warunki w niedzielne popołudnie zintensyfikowały weekendowy ruch na lotnisku, nieszpory były śpiewane w fantastycznej scenerii z rysującymi się grzbietami Tatr, startującymi samolotami i lądującymi skoczkami w tle.

Artystyczny program na Dzień Papieski, przygotowała, jak zwykle, Szkoła Podstawowa Nr 3 z Kowańca, która nosi imię Św. Jana Pawła II. Uczniowie występowali pod wodzą akompaniującego im na gitarze swojego nauczyciela muzyki, Andrzeja Murzydło – w piosenkach i dialogach. W wykonaniu młodzieży zabrzmiał m.in. hymn stworzony na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły „Nie zastąpi Ciebie nikt”, z refrenem:

Bo nie zastąpi Ciebie nikt

Do światła otworzyłeś drzwi

Trafił duch, do naszych serc

Stał się cud – zniknął lęk

Z nadzieją nam kazałeś iść

Subito santo! Wreszcie Ty!

Trafił duch, do naszych serc

Stał się cud – zniknął lęk.

Ręce uniosły się w górę i rozkołysały, gdy od pomnika popłynęła zagrana na skrzypcach melodia „Barki”.

(asz)

 

 

Anna Szopińska 17.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również