Kamery live
prognoza pogody

Dzień Niepodległości Ukrainy w Nowym Targu

24 sierpnia 2022 21:02
Wyciszenie Włącz dźwięk

W altanie w Parku Miejskim w Nowym Targu odbył się dziś koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. To inicjatywa ukraińskiej społeczności mieszkającej w naszym mieście, wsparta organizacyjnie przez Urząd Miasta Nowy Targ i wolontariuszy prowadzących Sklepik Dobrych Serc przy Alei Tysiąclecia. Występy wokalne i taneczne ukraińskich dzieci oklaskiwała kilkudziesięcioosobowa publiczność. 

O tym, skąd wziął się pomysł organizacji tego wydarzenia, opowiada Katarzyna Ambroży, wolontariuszka ze Sklepiku Dobrych Serc:

-Julia, nasza koleżanka z Ukrainy, która świetnie się tutaj zaaklimatyzowała i wysyła swoje dzieci do szkoły na Kowaniec, stwierdziła, że miło byłoby spotkać się w ukraińskim, ale też polskim gronie i chociaż troszkę poświętować – bo ciężko świętować w trakcie wojny – ale jednak zaznaczyć obecność i to, że jednak walczą nadal o swoją niepodległość. Tak więc z okazji ukraińskiego Dnia Niepodległości postanowili się spotkać, pośpiewać, porecytować, spędzić czas we wspólnym gronie. 

-Świętujemy dzisiaj razem z Ukrainą Dzień Niepodległości. Myślę, że to też jest dla nas ważny dzień – mówiła do zgromadzonych wiceburmistrz Nowego Targu Joanna Iskrzyńska-Steg – Sytuacja polityczna spowodowała, że mamy tutaj w Polsce wielu Ukraińców, którzy uciekli przed wojną – głównie mamy z dziećmi. Gorąco ich tutaj przyjmujemy, z otwartymi ramionami. Myślę, że wszyscy pomagamy, w jakim zakresie każdy może i tak naprawdę wszyscy trzymamy kciuki za to zwycięstwo Ukrainy. 

W trakcie trwania wydarzenia Ukraińcy odśpiewali swój hymn narodowy, potem przyszedł czas na występy artystyczne dzieci i młodzieży – był śpiew, recytacja, taniec nowoczesny, a nawet pokaz akrobatyki. Ukraińskie dzieci przygotowały też specjalnie coś w języku polskim. Wydarzenie zwieńczył występ polsko-ukraińskiego duetu Bobass dla Dzieci. Publiczność dopisała – niektórzy byli wyraźnie wzruszeni.  Na miejscu nie brakło przedstawicieli Rady i Urzędu Miasta. 

Dzień Niepodległości Ukrainy – to ukraińskie święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. Dzień ten jest uważany za datę powstania Ukrainy w obecnej formie Jest dniem wolnym od pracy na Ukrainie. 

os 24.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również