Kamery live
prognoza pogody

Działania nowotarskiego szpitala wyróżnione w Małopolsce

30 kwietnia 2020 16:04

Wielki sukces nowotarskiego szpitala. Projekt „Popularyzacja badań kolonoskopowych i podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego przez Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu – Etap II” został wybrany jako projekt wzorowo realizowany i uznany za działanie wspierające Małopolan na rynku pracy.

Działania nowotarskiego szpitala wyróżnione w Małopolsce

Fot. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu

Do końca maja 2021 roku zaplanowano wykonanie 1800 badań kolonoskopowych. Ich realizacja odbywa się w lokalizacjach, które stanowią tzw. „białe plamy” (powiat nowotarski i tatrzański). Uczestnicy projektu mają możliwość skorzystania ze wsparcia w postaci zwrotu kosztów dojazdu i opieki nad pacjentem po badaniu. Ponadto w okresie realizacji projektu prowadzona jest kampania informacyjno – edukacyjna dotycząca profilaktyki raka jelita grubego na terenie powiatów.

Materiały edukacyjne (broszury, ulotki, plakaty) dystrybuowane są w budynkach użyteczności publicznej (urzędy gmin, POZ). Są one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Co istotne, w ramach kampanii informacyjnej treści zostały opracowane w sposób zachęcający mężczyzn do udziału w badaniach w celu przełamania ich niechęci do badań.

Komplementarnym działaniem zrealizowanym w ramach projektu było doskonalenie zawodowe lekarzy POZ.

 – Ilość przeprowadzanych badań, a w konsekwencji zdobywane doświadczenie i wiedza sprawiają, że medycy zaangażowani w realizację projektu doceniani są na Ogólnopolskim Forum Naukowym w zakresie wykonywania badań kolonoskopowych. W konsekwencji uczestnicy projektu otrzymują najwyższą jakość świadczeń – podkreśla Dyrektor Naczelny Marek Wierzba.

Celem projektu jest rozwój społeczny oraz przedłużenie aktywności zawodowej mieszkańców powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego poprzez zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne raka jelita grubego.

 – Grupę docelową stanowią osoby w wieku aktywności zawodowej zamieszkałe, uczące się lub pracujące na terenie powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego, które spełniają warunki uczestnictwa w „Programie badań przesiewowych raka jelita grubego” – przypomina Anna Gajda, specjalista ds. rozliczeń unijnych.

/źródło: Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu/

/ps/

Piotr Starmach 30.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również