Kamery live
prognoza pogody

Dyskusja nad problemem alkoholizmu w Nowym Targu – III Sesja Rady Miasta

28 czerwca 2024 20:09

Podczas trwającej 11 godzin, III Sesji Rady Miasta Nowego Targu jednym z kluczowych tematów okazał się problem alkoholizmu w mieście. Zarówno radni, jak i jeden z mieszkańców zapisanych do głosu przedstawili swój punkt widzenia w tej kwestii. 

Dyskusja nad problemem alkoholizmu w Nowym Targu - III Sesja Rady Miasta

Istotnym tematem III Rady Miasta Nowego Targu był problem alkoholizmu. Jeden z mieszkańców zapisanych do głosu – Daniel Sikorski, zwięźle przedstawił swoje spostrzeżenia na ten temat. Swoją wypowiedź rozpoczął opisem sytuacji, która spotkała go na nowotarskich „Dróżkach” przy al. Kopernika, gdzie młodzież próbowała przekonać go do zakupu dla nich alkoholu i papierosów, następnie kontynuował:

– Apeluję o dyskusję radnych, może o podjęcie konkretniejszych działań w celu eliminacji w Nowym Targu problemu z alkoholizmem. Czy to wśród młodzieży, bo też takie sytuacje są w tym mieście, czy też wśród osób, które ten alkohol spożywają i mogą być uznane za osoby uzależnione od alkoholu. – w ten sposób zwrócił się do Rady mieszkaniec. 

Podczas przyjmowania projektu uchwały dotyczącej przedłużenia umowy najmu nieruchomości w Nowym Targu rynek 6 ( dyskoteka ADHD), radny Gabriel Samolej zgłosił swoje uwagi dotyczące wpływu dyskoteki na wizerunek miasta. Przedstawił także zgłoszone przez mieszkańców uwagi:

– Zgłosił się do mnie na dyżur pan Wojciech Malinowski i przedstawił sytuację, że dochodzi tam (przed ADHD) do zakłócania ciszy nocnej, burd, picia alkoholu na zewnątrz, przejeżdżają też samochody bez tłumika. 

Radny dodał także, że jego zdaniem w tamtym miejscu powinny być wzmożone patrole policji. Wiceburmistrz Krzysztof Trochimiuk poinformował radnego, że dyskoteka będzie działać jeszcze dwa lata a następnie zostanie przekształcona na lokal gastronomiczny. 

Burzliwa dyskusja wywiązała się wokół kwestii zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Miasto Nowy Targ za rok 2023.  Radny Marcin Jagła, zwrócił uwagę na niewykorzystany w pełni budżet na cele przeciwdziałania alkoholizmowi:

– ten program został na poziomie finansowym zrealizowany jedynie w 65%. Kwota niewykorzystanych środków na koniec roku wynosi ponad 600 tys. . 

Radny poruszył także temat diagnozy środowiskowej, na podstawie której budowana jest strategia w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom. 

– wynika z tego, że 30% z ankietowanych dorosłych nowotarżan jest alkoholikami. Nie do końca w to wierzę, być może wynika to z błędnego przyjęcia metodologii, a może faktycznie jest tak katastrofalnie. 

Marcin Jagła podkreślił, że w ankiecie wykazano również ogromny problem z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu. 

Edyta Garb, naczelnik Wydziału Obsługi Mieszkańców i Przedsiębiorców rozjaśniła sytuację dotyczącą niewykorzystanych środków:

– jeśli chodzi o środki alkoholowe, tak zwane znaczone, mamy to szczęście, że one mogą przechodzić z roku na rok i faktycznie w zeszłym roku ponad 600 tys. kwoty zostało wprowadzone do budżetu, jest to wynikiem zwrotu środków ok. 250 tys. ze świetlic profilaktycznych, które są na rozdziale szkół i nie zostały one wykorzystane. Końcem roku zrobiłyśmy z Panią skarbnik rozeznanie i miałam więcej tych środków niż było to zaplanowane. 

Andrzej Lach 28.06.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również