Kamery live
prognoza pogody

Dwudziesty Wieczór Cecyliański – Bogu na chwałę, ludziom ku radości

15 listopada 2022 13:10

NOWY TARG. Chwalcie Pana dźwiękiem rogu, chwalcie Go, Chwalcie Go na cytrze i na harfie – podobnych wezwań w Księdze Psalmów jest wiele. Chór “Echo Gorczańskie”, działający przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, spełnia je już od 20 lat. I zachęca do tego inne śpiewacze grupy.

Dwudziesty Wieczór Cecyliański  - Bogu na chwałę, ludziom ku radości

20-ty Wieczór Cecyliański – tym razem nie w murach świątyni, ale w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury – zgromadził pięć podhalańskich chórów. Dla niedawno powstałych był to debiut przed większą widownią. Koncertowanie poszczególnych grup przeplatało się wspomnieniem patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych, czyli św. Cecylii Rzymskiej – dziewicy i męczennicy z III wieku chrześcijaństwa, której ciało w stanie nienaruszonym odnaleziono kilkaset lat później w katakumbach św. Kaliksta. 

Występy Wieczoru Cecyliańskiego zainicjowała Schola „Promyki”, prowadzona przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przez ks. Michała Dziedzica, dynamicznie i z wdziękiem wykonując repertuar stosowny do wieku wokalistek w białych lśniących szatkach.

Przez długie lata gospodarz Wieczorów Cecyliańskich współpracował m.in. z zakopiańskim Chórem „Wierchy” prowadzonym przez śp. prof. Władysława Kruszewskiego. Gości z Zakopanego i tym razem nie brakło, ale teraz w postaci Tatrzańskiego Chóru „Szumny”, działającego przy Państwowej Szkole Muzycznej, pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz.

Przy najstarszej nowotarskiej parafii Św. Katarzyny – niewątpliwie przy współpracy z parafią największą, która patronuje „Echu Gorczańskiemu”, również zawiązał się chór – Męski, w jeszcze niewielkim składzie, ale ambitny, w góralskim sznycie, pod dyrekcją Macieja Bryniarskiego.  W repertuarze chórzystów „od św. Katarzyny” znalazła się też pieśń inspirowana słowami Psalmu 96.

Od wykonania Akatystu na cześć Bogurodzicy zaczął w 2018 swoje istnienie roku Bukowiański Chór Parafialny z par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej, dźwięcznie brzmiący pod dyrekcją Pawła Galicy.

Finał koncertu należał oczywiście do Chóru „Echo Gorczańskie”, który swoją historię wywodzi od organisty, dyrygenta i założyciela chórów ludowych w Nowym Targu – Wincentego Apostoła. Od 1958 roku działając już pod patronatem parafii Najświętszego Serca i pod dyrekcją kolejnych organistów – Józefa Grzybka, później Piotra Augustyna – grupa śpiewacza osiągnęła wysoki poziom i rozwinęła działalność, wielokrotnie koncertując we Włoszech, w Austrii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, na Słowacji, Węgrzech, Ukrainie i w Niemczech.

W 1995 r. „Echo Gorczańskie” nawiązało współpracę z chórem „Wierchy” z Zakopanego oraz chórami rabiańskimi, „Watra” i „Kantylena”, wspólnie występując pod nazwą „Chór Podhalański”. Te grupy śpiewacze występowały wspólnie ponad 40 razy. Większość koncertów utworzonego „Chóru Podhalańskiego” była dedykowana Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. „Echo” uczestniczyło w Mszach Świętych podczas kolejnych pobytów Papieża-Polaka w Nowym Targu, Zakopanem, Ludźmierzu, Wadowicach i Krakowie, a także podczas wizyty na krakowskich Błoniach Benedykta VI.

Od roku 2004 chór „Echo Gorczańskie” poszerzył swoją działalność o inne formy, zakładając „Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne”. Wyróżnienia zdobywał na Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej i Festiwalu Chóralnej Pieśni Sakralnej w słowackim Namestowie, co roku prezentował się też na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Trstenie. Brał udział w Warszawskim Festiwalu Kolęd „Cuda, cuda”. Stworzył oprawy muzyczne m.in. do filmu „Skarby Szlaku Gotyckiego” i do IX Międzynarodowego Sympozjum „Podhalanie w Świecie”. Sztandarowe organizowane przez niego wydarzenie to właśnie Wieczór Cecyliański. Nie mówiąc o tym, że „Echo” uświetnia swoją pieśnią wiele lokalnych uroczystości religijnych i patriotycznych. Lwia część jego repertuaru to oczywiście utwory sakralne.

Ale że Wieczór Cecyliański ma również radosny charakter, pod dyrekcją solistki, Katarzyny Kondaszuk, „Echo” uraczyło publiczność także „Beskidzkim Harnasiem”, nawet południowoafrykańską melodią „Siyahamba”, czyli „Chodzimy w świetle Boga”. Co więcej – specjalnie na ten Wieczór Chór przygotował pieśń ku czci św. Cecylii.

– Wraz z rozwiązaniem Podhalańskiego Stowarzyszenia skończył się czas Zarządu, w którym miałam zaszczyt pełnić funkcję prezesa przez 28 lat – mówiła pani Bogusława Matyasik. – Również pan Piotr Augustyn pełnił funkcję dyrygenta przez 36 lat. Myślę, że był to czas bardzo owocnej, intensywnej pracy. Każdy rok obfitował w liczne wydarzenia kulturalne, koncerty kolęd, koncerty patriotyczne, papieskie, czy choćby ten dwudziesty już Wieczór Cecyliański. – koncert organizowany w szczególnym celu: by zaprezentować szerokiej publiczności zespoły chóralne działające przy parafiach i na co dzień służące podczas uroczystości kościelnych. Oczywiście zawsze zapraszaliśmy zaprzyjaźnione chóry, żeby ubogacić to wydarzenie.

Dzieła Podhalańskiego Stowarzyszenia Muzycznego to również wystawy, warsztaty muzyczne, publikacje, foldery, płyty, kalendarze. Za wspieranie tej działalności wieloletnia pani prezes kierowała podziękowania do parafii, starostwa, Rady Miasta, magistratu i burmistrza, przyjaciół – takich, jak Stanisław Apostoł i śp. Józef Fabri ze Słowacji, także do zaprzyjaźnionych chórów, sponsorów i mediów, a przede wszystkim do wieloletniego dyrygenta Piotra Augustyna.

– Równocześnie bardzo was proszę, byście dbali i pielęgnowali to dziedzictwo, które zostawili nam nasi przodkowie prawie 65 lat temu – zwracała się i do chórzystów, i do publiczności pani Bogusława. – Nie zapominajcie, by służyć „Panu Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.    

– Pielęgnujcie te talenty, sławcie Boga, sławcie kulturę, sławcie to dziedzictwo, które jest też złożone w wasze ręce wtórował jej ks. Janusz Skorupa, parafia NSPJ w Nowym Targu. – Poprzez piękne występy oczywiście sławicie Boga, ale też ubogacacie nasze serca.

Z podziękowaniami i bukietem dla pani Bogusławy ruszył natomiast burmistrz Grzegorz Watycha. Brawa były głośne.

(asz)

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 15.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również