Kamery live
prognoza pogody

Dwa ronda na wjeździe do Zakopanego – wykonawca wybrany

17 października 2023 14:20

POWIAT TATRZAŃSKI. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wybudowanie dwóch rond na wjeździe do Zakopanego, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 47 z ul. Ustup i ul. Wojdyły. Zbuduje je Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe. Koszt prac to prawie 10,4 miliona zł, a termin ich zakończenia to kwiecień 2025 r. 

 

Dwa ronda na wjeździe do Zakopanego – wykonawca wybrany

Poprawa płynności ruchu w Zakopanem  

Każdego dnia drogą krajową nr 47 wjeżdża do Zakopanego średnio prawie 21 tysięcy pojazdów. Tak wskazują wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonego w latach 2020-2021. Jest to wartość średnia, która zdecydowanie rośnie w sezonie turystycznym. Duże natężenie ruchu w tym miejscu utrudnia wjazd na DK47 z dróg gminnych – ul. Wojdyły i ul. Ustup. Sytuację poprawi budowa dwóch rond.   

Pierwsze rondo, jadąc od strony Nowego Targu, zbudujemy na skrzyżowaniu DK47 (ul. Kasprowicza) z ul. Wojdyły. Będzie ono turbinowe, co pozwoli na płynny przejazd w trzech kierunkach – do centrum Zakopanego, do Poronina i na Olczę. Na rondzie będą też dwa zjazdy indywidualne, pozwalające na włączenie się do ruchu mieszkańców okolicznych posesji.    

Drugie rondo powstanie 50 m dalej, na skrzyżowaniu ul. Kasprowicza z ul. Ustup. Dzięki jego budowie poprawi się połączenie drogi krajowej z Ustupem i Harendą.  

  

W ramach inwestycji powstaną trzy przejścia dla pieszych – dwa na ul. Kasprowicza, po jednym przed każdym z rond. Trzecie będzie zlokalizowane w miejscu obecnego na ul. Ustup. Po północnej stronie DK47 powstanie chodnik. Przebudujemy infrastrukturę techniczną i zatoki autobusowe, zbudujemy też nowe oświetlenie i odwodnienie.   

Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał maksymalnie 12 miesięcy, nie licząc przerw zimowych.   

Współpraca samorządu i GDDKiA  

Projekt budowy nowych rond przygotowało Miasto Zakopane. Gmina również wystąpiła z wnioskiem o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Wojewoda Małopolski wydał je 25 lipca 2023 roku. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa.   

Rondo na Spyrkówce  

Jesienią ubiegłego roku rozpoczęły się prace przy budowie innego ronda na DK47 w Zakopanem, na skrzyżowaniu z ul. Spyrkówka. Konstrukcja ronda jest już gotowa. Planowany termin zakończenia tej inwestycji to kwiecień 2024 r.  

Informacja i fot. GDDiA O/Kraków

 

 

Anna Szopińska 17.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również