nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Duże szanse dla łącznika Niwa – Grel

Droga łącząca rozległy obszar osiedla Niwa z ul. Grel to inwestycja, której mieszkańcy północnej części miasta oczekują od lat. W planach miejskiego budżetu przewiduje się na nią w przyszłym roku 3 miliony zł. W tej chwili bardzo realna jest szansa pozyskania na ten cel dotacji w takiej samej wysokości.

1300-metrowy łącznik między Niwą a Grelem ma ułatwić dojazd i dojście do centrum bez konieczności korzystania z ruchliwej i często „zakorkowanej” zakopianki. Bardzo ważny jest dla zmotoryzowanych, dla pieszych wędrujących, by załatwić sprawunki w mieście i dla uczniów codziennie wyruszających do szkół. Droga wychodząca z początkowej części Grela i biegnąca w górę, będzie też dużym skrótem dla wszystkich zmuszonych na razie poruszać się bardzo niebezpieczną, „wypadkową” szosą.

– W bieżącym roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy nowej drogi, łączącej ul. Grel z os. Niwa. Część jest po śladzie starej drogi, ul. Starokrakowskiej, później biegnie już nowym odcinkiem aż do tej drogi, która jest przy szkole i przy kościele na Niwie – mówi Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu – Po śladzie tej drogi ma pójść również gazociąg, który zasili szkołę, jak również kościół i całe osiedle na Niwie. Do tej pory dużym problemem było doprowadzenie gazu na Niwę, a dzięki budowie tej drogi właśnie będzie możliwe doprowadzenie gazociągu z Grela na Niwę

Perspektywę budowy tak ważnego i oczekiwanego łącznika przyspieszył teraz fakt, że wysoko oceniony wniosek miasta znalazł się na pierwszym miejscu ostatecznej listy rankingowej wojewody małopolskiego w ramach programu Rozwój Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019. Przy dużej presji społecznej na rozpoczęcie tej budowy, miejski inwestor boryka się jednak z pewnym problem są to dwa odwołania właścicieli nieruchomości, którzy odwołali się od pozwolenia, od decyzji wydanej prze starostwo, zezwalającej wykonanie tej inwestycji drogowej.

-Aktualnie oczekujemy na rozstrzygnięcie tych odwołań przez Urząd Wojewódzki w Krakowie, ale jestem dobrej myśli, że nawet jeśli byłyby pewne uchybienia dostrzeżone w tej decyzji, to UW jest w stanie tę decyzję zreformować, czy też wskazać jak usunąć te uchybienia, tak ażeby w 2019 roku ta inwestycja mogła być zrealizowana właśnie z dofinansowaniem – z optymizmem patrzy na sprawę burmistrz Nowego Targu. 

Całkowity koszt budowy drogi Niwa – Grel szacowany jest na ok. 9 milionów zł. Oznacza to, że dwie trzecie wydatków musiałby pokryć budżet miasta.

Dodajmy, że na 9. miejscu tej samej listy rankingowej – czyli jeszcze z szansą na dofinansowanie w wysokości 2 milionów 700 tys. zł – znalazł się wniosek powiatu, dotyczący przebudowy górnej części ul. Szaflarskiej. Małopolska lista w tej chwili czeka już tylko na oficjalne zatwierdzenie w ministerstwie infrastruktury.

/asz

11 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

1 komentarzy

js

Grudzień 10, 2018, o 09:15:15

Chapeau bas, panie burmistrzu. Tak trzymać.

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna