Kamery live
prognoza pogody

Dożynki Podhalańskie – w tym roku z wojskowym świętem (duża galeria zdjęć(

2 września 2018 21:47

XXXI Dożynki Podhalańskie – najstarsza i największa tego typu uroczystość w regionie – przeszły do historii. Poczty sztandarowe, liczne delegacje w strojach regionalnych i imponujące dożynkowe wieńce przepięknie prezentowały się dziś w wyjątkowo gorących promieniach wrześniowego słońca. Święto przepełnione było akcentami niepodległościowymi – wiele wieńców wprost nawiązywało do tego wyjątkowego jubileuszu, a cała uroczystość połączona była z I Świętem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która odnowiła Śluby w 80. rocznicę zawierzenia Matce Bożej Ludźmierskiej. Uroczystą Mszę Św. na ołtarzu polowym odprawił ks. bp Jan Szkodoń. “Dożynki to dziękczynienie, ale także rachunek sumienia” – przypominał podczas homilii.

Dożynki Podhalańskie - w tym roku z wojskowym świętem (duża galeria zdjęć(

Choć Dożynki Podhalańskie swój okrągły jubileusz obchodziły w zeszłym roku, w tym również miały charakter wyjątkowy i rocznicowy – jak niemal każda uroczystość AD 2018, również Dożynki w Ludźmierzu odwoływały się wyraźnie do 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wśród dożynkowych wieńców nie brakło takich w kształcie mapy Polski, były wieńce z orłami w koronie, jubileuszowymi datami 1918-2018, górale z Podszkla przywieźli do Ludźmierza wieniec w kształcie ogromnej barki z napisem “100 Lat Niepodległości” i innymi akcentami patriotycznymi. 

-Miłość do Matki Ojczyzny, o której mówił do nas Ojciec Święty, przybiera dzisiaj wymiar konkretny, gdy gromadzimy się w gronie rolników, którzy przynoszą wieńce dożynkowe i dziękują Bogu za dary ziemi ojczystej, a zwłaszcza tych małych ojczyzn: Podhala, Orawy i Spisza. Miłość do Matki Ojczyzny konkretyzuje się również w tych, którzy strzegą Rzeczypospolitej – mówił ks. Jerzy Filek, witając wiernych i zacnych gości, wśród których ogromną reprezentację stanowili żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, obchodzący dziś w Ludźmierzu swoje święto -Radujemy się obecnością tych, którzy na co dzień strzegą naszej ślebody, a dzisiaj przyjechali wyjątkowo licznie, aby podziękować swojej hetmance, Matce Bożej Ludźmierskiej za bezpieczną służbę, 80 lat patronatu oraz powierzyć się jej na kolejne lata. 

Żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która od lat towarzyszy Dożynkom Podhalańskim, przy okazji tegorocznej uroczystości obchodzili swoje I Święto. W trakcie uroczystej Mszy Św. odnowili Śluby Strzelców Podhalańskich w 80. rocznicę zawierzenia Matce Bożej Ludźmierskiej, następnie odbyła się salwa honorowa i apel pamięci pod figurą św. Jana Pawła II, z widowiskową defiladą pododdziałów. Podczas Mszy św., muzyka góralska przeplatała się z pieśniami wojskowymi.

Część festynowa również przepełniona była militarnymi akcentami, z imponującym pokazem sprzętu wojskowego, czołgów, pojazdów bojowych, broni i ścieżki saperskiej, który był nie lada atrakcją dla młodszych i starszych uczestników wydarzenia. W programie festynu wojskowo-dożynkowego znalazł koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, były występy solistów z klubów wojskowych, ale też regionalnego zespołu Podhalanie z Ludźmierza, czy kabaretu Truteń. W trakcie wydarzenia rozegrano konkurs wiedzy o historii 21. BSP, a w menu nie mogło zabraknąć wojskowej grochówki i chleba z piekarni polowej. 

Wojskowy charakter tegorocznych Dożynek wpisał je w sposób wyjątkowy w obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród zgromadzonych VIP-ów nie brakło podhalańskich samorządowców i parlamentarzystów. 

/os

os 02.09.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również