Kamery live
prognoza pogody

Dotacje na ocieplenie domu i wymianę pieców czekają

Wyciszenie Włącz dźwięk

Od poniedziałku można składać wnioski na termomodernizację budynków mieszkalnych, wymianę starych kotłów czy kupno kolektorów słonecznych w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Jednocześnie nowotarscy urzędnicy prowadzą również inne programy gwarantujące mieszkańcom dofinansowanie do wymiany pieców na ekologiczne.

Ostatnie dni w mieście nie zachęcały do spędzenia czasu na zewnątrz. Stacja pomiarowa niejednokrotnie pokazała przekroczenia norm jakości powietrza nawet o 500% od dopuszczalnych. Niestety, takie sytuacje w sezonach grzewczych zdarzają się notorycznie od wielu lat. W kolejnych latach przekroczenia mogą być mniejsze – pod warunkiem, jeśli mieszkańcy Nowego Targu oraz okolicznych miejscowości w większym stopniu niż dotychczas będą przerzucać się na bardziej ekologiczne formy ogrzewania własnych domostw. Decyzję o tym ułatwi skorzystanie z programów do wymiany kotłów i ocieplenia budynku, dzięki którym mieszkańcy otrzymają dofinansowanie sięgające nawet 90% inwestycji.

Czyste Powietrze

Rządowy program „Czyste Powietrze” ma na celu zmniejszenie emisji pyłów wyprowadzanych do atmosfery. Oferta skierowana jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych bądź tych, którzy posiadają już zgodę na rozpoczęcie budowy takiego obiektu.

Chętni mogą uzyskać dotację do wymiany okien i drzwi, docieplenia przegród budynku, instalacji mechanizmów odzyskujących ciepło, wymiany starego „kopciucha” na ekologiczne palenisko, instalacji odnawialnych źródeł energii, centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także na zakup i montaż nowych źródeł ciepła.

Minimalny koszt, od którego liczona będzie dotacja, wynosi 7 tysięcy złotych, z kolei maksymalny – 53 tysiące złotych. Ktoś, kto planuje wydać więcej na termomodernizację i nowy piec, może sfinansować inwestycję za pomocą proponowanej pożyczki. Wówczas na jej spłatę mieszkańcy mają 15 lat.

Wysokość dotacji wraz z proponowaną pożyczką różni się w zależności od kwoty miesięcznego dochodu. Jeżeli w rodzinie składającej wniosek o dofinansowanie średni dochód wynosi powyżej 1600 złotych, wówczas dotacja może wynieść 30%, natomiast pożyczka 70% wszystkich kosztów. Z kolei jeśli zarobki wszystkich członków rodziny nie przekraczają 600 złotych miesięcznie, wówczas można uzyskać 90% dofinansowania oraz 10% pożyczki do planowanej inwestycji.

Wnioski na skorzystanie z rządowego programu można składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie. Więcej informacji można dowiedzieć się w siedzibie placówki w Krakowie, ul. Kanonicza 12 bądź pod numerem telefonu 12 422 94 40. Zachęcamy również do oglądnięcia zamieszczonego przez nas filmu, dzięki którym dowiecie się, w jaki sposób składać wniosek o dotację. Film z instrukcją znajdziecie poniżej artykułu.

W Nowym Targu dwa programy już są, trzeci w drodze

W listopadzie miejscy urzędnicy pozyskali unijne dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Małopolskie. Nowotarżanie mogą skorzystać z dwóch programów: pierwszy zakłada wymianę starego „kopciucha” na ekogroszek, drugi na gaz bądź pellet.

W przypadku tego pierwszego na razie tylko jeden mieszkaniec skorzystał z dotacji. Tymczasem pozyskane środki przewidują wymianę kotłów w aż stu nieruchomościach. W ramach dotacji nowotarżanie mogą uzyskać maksymalnie 8550 złotych, z czego na sam piec zadysponowanych zostało maksymalnie 7700 złotych. Reszta dotacji obejmuje demontaż starego kotła, modernizacja armatury (rur, pomp ciepła, kaloryferów, termostatów itd.) oraz instalację nowego paleniska. Zanim do tego dojdzie, urzędnicy przeprowadzą w domostwie zainteresowanego audyt energetyczny, który określi moc kotła.

 – Kocioł nie może być zbyt silny. Trzeba dopasować moc do pomieszczenia, bo jeżeli mamy zbyt silny kocioł, to obniża on swoją energię przy spalaniu surowca. A to negatywnie wpływa zarówno na sprawność pieca, jak i na to spalanie węgla, gdyż surowiec nie będzie wówczas spalany należycie, co odbije się nie tylko na ekologii, ale także na naszym portfelu – tłumaczy Mateusz Skupień z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

W przypadku wymiany starych pieców na gaz bądź pellet program obejmuje aż 125 nieruchomości. O ile dotacja do kotła wynosi 7700 złotych, czyli tyle samo co w przypadku pierwszego programu, o tyle znacznie więcej można uzyskać przy wymianie armatury, bo aż 5777 złotych.

 – Większa gratyfikacja jest przy przerzuceniu się na gaz bądź pellet. Łącznie można uzyskać 13477 złotych. W przypadku przerzucaniu się na ekogroszek jest to niecałe 9 tysięcy – tłumaczy Skupień. – Co więcej, audyt energetyczny przeprowadzany jest za darmo, po przeprowadzeniu audytu mieszkaniec podejmuje decyzję, czy skorzystać z dofinansowania czy nie. Ale uwaga, ocena audytu może w niektórych przypadkach wymagać od mieszkańcy ocieplenia domu. Wówczas wtedy dopiero zainteresowany będzie mógł uzyskać dofinansowanie.

O dofinansowanie z obu programów mieszkańcy Nowego Targu mogą ubiegać się najpóźniej do marca 2020 roku. Ale to nie koniec. Urzędnicy złożyli również wniosek o kolejne dofinansowania. Jeżeli województwo małopolskie przyzna środki nowotarskiemu magistratowi, wówczas mieszkańcy będą mogli starać się o dotację na termomodernizację budynków. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od wysokości uzyskanych finansów. Więcej w tej sprawie wiadomo będzie w maju tego roku.

/ps/

 

redakcja 25.01.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
maniek 21:22 31.03.2019

Wybierając styropian zwracajcie uwagę na jego jakość. Wielu producentów, nawet tych znanych i powszechnie uznanych za przodowników rynku nie spełnia standardów jakości! Wystarczy zobaczyć wyniki kontroli publikowane na stronach GUNB

marcin 11:39 07.02.2019

Tylko pytanie czy tej kasy starczy na porządnej jakości styropian, czy najtańszy bubel co będzie jednoznaczne z wyrzuceniem NASZYCH pieniędzy w błoto, bo taka izolacja wykonana najtańszymi materiałami anie nie przyniesie oczekiwanych korzyści zatrzymania ciepła w domu ani nie wspomoże walki ze smogiem, więc równie dobrze mogłaby jej nie być

Zobacz również